Godina izbora 1

Da smo živi i zdravi još godina 100, dočekasmo i 2020. Za početak i nju treba preživeti sa što manje muke i više osmeha, ali da li je to moguće kada živimo na “brdovitom Balkanu”?

Mada, kada vidimo šta se dešava u raznim delovima sveta, požari u Australiji, snežne oluje u SAD, u Indoneziji vulkanske erupcije, poplave i zemljotresi su skoro redovna pojava, suša u delovima Afrike… Balkan i nije tako loš. Možda je više do nas, ljudi koji ga naseljavamo.

Ova godina je izborna u više država bivše Jugoslavije. Počelo je u Hrvatskoj, drugim krugom predsedničkih izbora 5. januara. Hrvatskim građanima slede i parlamentarni na jesen. Proleće će biti izborno godišnje doba. U Severnoj Makedoniji prevremeni parlamentarni izbori će biti održani 12. aprila. Redovni parlamentarni izbori u nekadašnja “dva oka u glavi”, Srbiji i Crnoj Gori, očekuju se u aprilu-maju. U BiH su “najskromniji”. Imaće samo lokalne izbore.

U Hrvatskoj je, možda pomalo iznenađujuće, pobedio Zoran Milanović, kandidat SDP i bivši premijer. Neobično mi je drago što je Milanović pobedio iz vrlo prostog razloga – HDZ je time izgubio. Možemo kritikovati Milanovića, zamerati mu na ponekad nepromišljenim i histeričnim reakcijama, ali ipak se nije blamirao koliko Kolinda Grabar Kitarović, bivša predsednica.

Čini mi se da su Milanovića u Srbiji često preterano “pljuvali” i zamerali mu mnogo više nego funkcionerima HDZ. Izjava da je Srbija “šaka jada”, na primer. Kao nije u pravu? Samo što su i ostali delovi bivše Jugoslavije, time i Hrvatska, “šaka jada”. A što je predsednika Srbije u ovoj kampanji nazvao “ratnim kabadahijom”? U čemu je pogrešio? Zašto imam osećaj da vlastima Srbije ne prija Milanovićeva pobeda, mada mu je predsednik Vučić čestitao? Nekako SNS-u nacionalistički HDZ mnogo više “paše”.

Nemački nedeljnik Špigel Milanovićevu pobedu tumači kao “okretanje leđa birača populističkim snagama u novim članicama EU”. „Ovo je izborni ishod velike simboličke snage, za Hrvatsku ali i za Evropu. Ovo je signal da populisti na istoku EU više nisu na pobedničkom pohodu“, piše Keno Verseck u analizi predsedničkih izbora u Hrvatskoj.

Možda je to previše optimistički pogled, ali Grabar Kitarović se toliko blamirala tokom svoje vlasti i posebno kampanje, da birači nisu imali kud. Većina je bila primorana da glasa protiv toga da dobije drugi mandat. Predsednički izbori su pokazali da je, uz sve mane i povremeno ozbiljno jačanje ustaštva, politički sistem Hrvatske svetlosnu godinu ispred Srbije. Teške reči su padale, ali imali su sučeljavanje svih predsedničkih kandidata, a u drugom krugu i dva TV duela Milanovića i Grabar Kitarović. Da li tako nešto možete u Srbiji da zamislite? Po objavljivanju rezultata, oba kandidata su pozvala svoje simpatizere da ne zvižde protivniku. A kod nas – “Lopovi”, “Fašisti”…

Velike su šanse da parlamentarni izbori u Crnoj Gori i Srbiji budu održani u skoro isto vreme. Da li su pobednici već poznati? DPS je Zakonom o slobodi veroispovesti naljutio deo Crne Gore i skoro celu Srbiju, ali je sebi ponovo vratio oreol najsnažnijeg zaštitnika crnogorske samostalnosti. Što će im pomoći da vrate deo glasača koji su, nakon više afera, razmišljali da li da glasaju opet za Mila.

Na Srbiju ne vredi trošiti reči. Izbora će biti, možda i neće. Srbija je zbog crnogorskog Zakona o slobodi veroispovesti ustala u odbranu SPC. Čudi me da Srbiju ne zanimaju neke druge vesti vezane za SPC. U Londonu će 17. januara biti održano prvo ročište po tužbi šest građana protiv SPC zbog pedofilije i seksualnog zlostavljanja. Nije to velika nacionalistička priča, ali sigurno ni za potcenjivanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari