„Srbija je velika tajna,

ne zna dan šta noć kuva,

niti noć šta zora rađa,

ne zna grm šta susedni grm sanja

niti ptica šta se događa

između granja“

Srbija je ne samo velika tajna, o čemu je Desanka Maksimović ispevala pesmu, već i još veća konfuzija. Ne zna da li Briselu da li Moskvi da se okrene? Da li više da se raduje Vučiću u Berlinu ili Lukašenku u Beogradu? Da li će graditi Južni tok ili neće? Da li je Stefanović plagijator ili cenjeni doktor nauka? Da li premijera Vučića „pritiskaju“ strane sile i domaći neprijatelji (narodski: „američko-evropsko-vatikansko-masonsko-tajkunsko-novinarska“ zavera) ili predsednika Nikolića mrski Blic „ljaga“? Šta ćemo sledeće čuti, kojom aferom se baviti, kom skandalu pridavati značaj? Pitanja i dilema je bezbroj, odgovori nimalo laki.

Su čim će premijer Aleksandar Vučić danas pred kancelarku Angelu Merkel? Sa ponudom „pouzdanog partnerstva“ Srbije sa najvećom evropskom ekonomijom i najuticajnijom članicom EU. A šta će iz Berlina doneti? Potvrdu nove, prijateljske, stranice u odnosima Berlina i Beograda? Ili će možda kancelarka Merkel biti nešto uzdržanija i premijera Vučića „častiti“ pohvalama, ali i ponekom kritikom i zahtevom? Brzo ćemo to saznati, no premijeru Srbije sasvim sigurno nije bila potrebna, pred put u Berlin, onako „dramatična“ konferencija za novinare na kojoj je „opalio“ po OEBS-u, stranim ambasadorima i domaćim medijima. Da li je nemački ambasador među „sumnjivim licima“? Da li se neko urotio protiv premijera i same države Srbije? Slabi su dokazi za to. Ne zato što urote nisu neuobičajene, već jednostavno Srbija odavno nije toliko zanimljiva i važna ostatku sveta da bi se neko zaverio protiv nje ili njenih lidera.

Zašto Vučić i njegovi koalicioni partneri ne prestanu sa skoro svakodnevnim lansiranjem „teorija zavera“? Verovatno zato što je ovo područje vrlo prijemčljivo za takve priče, ali i zbog toga što bi, bez svakodnevnog „bacanja prašine“ morali nešto i da rade. Znači, ne da najavljuju i obećavaju, već da urade nešto korisno i konkretno. Da zaprašuju komarce, na primer, što ne bi trebalo da bude toliko teško. Posle poplava ih svuda ima, a dosada, sem najava, akcija zaprašivanja uglavnom nije bilo. Da u nekim mestima počnu da grade kuće uništene u poplavama. Da usvajaju neophodne zakone, da rade na poboljšanju ekonomske situacije. Pored silnih najava investicija, nezaposlenost u Srbiji i dalje raste, a plate padaju. To bar pokazuju podaci Evropske komisije. Ali, možda je i Evropska komisija deo zavere protiv Vučića i Srbije? Nemoguće. Evropska komisija je glavni organ, a Nemačka najbitnija članica EU. Pa ne bi valjda Angela rušila ljubav koja je tek u začetku?

Vučića u Berlinu, sudeći po najavama, čeka prijateljski doček. Ništa manje prijateljski neće biti doček predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka u Beogradu. Em je Srbija tradicionalno gostoljubiva, em se predsednici Nikolić i Lukašenko uvažavaju. A šta će EU reći na ovu „srpsku“ igru istok-zapad i posetu „diktatora“ zemlji kandidatu za članstvo? Direktno, možda, ništa, a indirektno svašta. Ali, Vučić i Nikolić su navikli na to i nastavljaju da igraju ulogu „dobrog i lošeg“ policajca. Samo da se ne preigraju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari