Dvadeset godina kasnije

Ostavite komentar


  1. Danas su na delu milosevicevsko-radikalski politikanti i njihova primitivna populisticka vladavina. Podsecanje na dugu i tesku borbu i sjajnu 5-to oktobarsku pobedu koja je dosla kasno, tek posle bombardovanja, izaziva tugu cak i bol jer svest o tome da je sve bilo uzalud lebdi svuda oko nas. Ipak je bolje, kaze ne samo Srdja, nego da nismo tada pobedili, sto je tacno ali ne menja mnogo utisak. Nazalost, sukob djindjicevaca i kostuničinih junaka, zapoceo je eroziju te pobede. Kasnije, naslednici velike promene i pobede, optereceni svojom vaznoscu i velicinom, svojim poludelim egom i narcisiodnošću bez presedana, samo su ubrzali procese. Odgovornosti i kajanje nema kod nikoga cak ni posle surovog pada velikih demokratskih stranki na granicu ili ispod cenzusa. Ok, bar cemo pamtiti kako su neki od njih, koji su proćardali šansu, setali okolo sa ogledalcetom u dzepu od sakoa zaljubljeni u sebe ili kako su se nekima prividjali Čerčili od obicnih politickih baraba jer su ih nervirali oni drugi.
    Duško

  2. Problem nije u tome nego sto svako tako secanje pokusava da obezvredi i nivelise nekog ko se zove Vuk Draskovic. On je vodio te proteste i bio njena udarna igla i motor. Ta "volja naroda" je bila volja za Evropskom Unijom, NATO paktom, otvorenoscu prema Zapadu i svetu. Nije bila volja naroda da se odmah posle tih izbora Vuk draskovic ponizava jer su se njegovi saveznici kao Djindjic i Pesicka uhvatili u kolo DBa samo da sprece njega da bude kandidat za Predsednika Srbije u ime opozicije. sramota jeste ali iz sasvim drugog razloga G Popovicu.

  3. Pre 20 god "nerasformirane vojne i bezbedonosne sluzbe" Beograda i Srbije nisu redovno dobijali plate odn dobijali su po 30 DM mesecno (inflacija). Od Voje Kostura (Vojislava Kostunice) zvani "Milosevic u belim rukavicama" pa preko
    "demokrate" i serdara Bore Tadica do "umivenih" radikala, blizanaca Nikolic/Vucic , ove nerasformirane sluzbe su najbolje nagradjene odn imaju najveca primanja u svih trudbenika u Srbiji.
    Ovo valjda zbog postojanja "unutrasnjih i spoljasnih neprijatelja" u zemlji Stradiji.

  4. Sjajan tekst, hvala. Starija sam generacija od one pomenute, no delio iste probleme, trud i ponos na kraju. Treba se podsecati da ““nista nije nemoguce““, cak i ovih sada, ovde.

  5. Ne uklapam se skroz u Popovićevu "generaciju". Rođen sam 1981. godine, pa sam 1996. imao tek nešto više od 15, ali mislim da se vrlo dobro sećam te sredine novembra.
    Ipak, ne pamtim sve onako kako to pamti Popović. Tačnije, ne pamtim da je "sve eksplodiralo" kako se on seća "prvo u krugu dvojke, pa Beogradu, od Zemuna do Rakovice, pa u Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu, pa u svemu ostalom..".

    Po mom sećanju je sve otpočelo protestom GRAĐANA u Nišu, kome su se tek posle dva dana pridružili političari, kada su u Niš došli lideri koalicije "Zajedno" – Vesna Pešić, Zoran Đinđić i Vuk Drašković.

    ožda se loše sećam, a ne isključuje ni mogućnost da nisam razumeo Popovićev tekst.

  6. Bio sam tada klinac, cetvrta godina srednje skole. Svaki dan smo bili na protestu. Autor je sve lepo opisao, ali je samo jedno izostavio. Odmah po priznavanju pobede na izbrima, kolacija u Beogradu se raspala. Posvadjali su se vesna Pesic, Vuk Draskovic i Zoran Djindjic. Odmah. Momentalno je sve palo u vodu. Svih 100 i kusur dana setnje je bilo dzaba i uzalud. A isto se desilo i sa 5.oktobrom. Na ulici smo dobili, posle se DOS posvadjao i raspao.

  7. Koliko je bio uspešan 5 oktobar?
    Eto 2016 Danas ne sme da objavi komentar koji sam napisala…

  8. Nepravedno su skrajnuti u ovom tekstu RODITELJI! Oni koji su tu generaciju vaspitavali, sa njima setali, donosili im u Kolarcevu sendvice i cigarete. Generacija cija su deca imala ideale koje su im oni ugradili. Pa su studenti vodili borbu za bolje DRUSTVO, I za razliku od ovih danasnjih koje politika "ne interesuje", ali bi sa studiraju vecno, znali da se bore za bolju Srbiju.

  9. Ostaci demokratskih stranaka "na svi strani razbacani", trebalo bi da preko sredstava informisanja, pošalju sledeću poruku: "Demonstranti iz ““96 i ““97, izvinite!"

  10. Ajde da se ne lažemo više,dokaz da raspale fašističke udbaško-debejske službe od 1945-e do dana današnjeg, vladaju Srbijom montirajući svoje službenike kroz vladajuće i opozicione stranke i postavljajući iste na čelo države bez obzira na stvarnu volju naroda,bilo na dobijenim ili izgubljenim izborima..elem dokaz za to da nikad nisu dozvolili da Vuk Drašković dođe na vlast i rasformira ih( jer je to neminovnost koja se desila u svim raspalim komunističkim zemljama ).E pa neće moći više da vrše zločine nad svojim sopstvenim narodom čuvajući u stvari uvek i samo svoja dupeta jer bi morali da odgovaraju i budu kažnjeni,a njihova imena objavljena javno i sva kriminalno stečena imovina oduzeta…toga se oni plaše i fanatično i dalje uništavaju Srbiju svojim mafijaško-fašističkim zločinima !!

  11. Prilično plitak, tanak, otaljan tekst prepun opštih mesta i jevtine patetike. I Popović se izgleda istrošio. Nadam se da za ovo nije dobio nikakav honorar, jer ga nije zaslužio.

  12. Lepo su se uhlebili nosioci Petooktobarske Spomenice!!! I sad sejre li sejre…Od šetača nema boljeg jebača.Žao mi je samo onolike energije potrošene na promenu mentaliteta…Šta nije valjalo???

Ostavite komentar


Dijalog

Srpska lutanja na spoljnopolitičkom planu 10

Srpska lutanja na spoljnopolitičkom planu

Nova vlada Srbije, kako na domaćem, tako i na spoljnom planu, sudeći prema ekspozeu premijera Miloša Vučevića, nastaviće politiku kontinuiteta. Odnosno konfuznu i reaktivnu politiku "vrdanja" koja odgovara samo vrhu vlasti i njihovom bliskom okruženju.

Naslovna strana

Naslovna strana za 4, 5. i 6. maj 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Ana Ćurčin, muzičarka

Danas predstavlja pokušaj objektivnosti i relavantnosti prema nekakvoj istini koja bi trebalo da bude jedna vodilja kada je žurnalistika u pitanju.