Televizijske serije su već nekoliko godina žanr o kome se piše i priča. Već nekoliko godina to su svojevrsna umetnička dela. Dobro je poznato da se u TV serije ulaže sve više novca i pameti. Poznate filmadžije i veliki filmski glumci sa velikim zadovoljstvom glume u dobrim serijama. Ako se zna da su neka ostvarenja ovenčana celim spiskom nagrada, onda je vrlo jasno da su televizijske serije dobar spoj sedme umetnosti i biznisa.


Naslovi kao što su „Domovina“, „Momci s Menhetna“, „Downton Abbey“, „Seks i grad“, „Devojke“, „Carstvo poroka“, „Pravi detektiv“, a „Igra prestola“ da se i ne spominje, samo su neki od onih koji su osim probijanja svih rejtinga gledanosti kod gledalaca razvili i nove navike gledanja televizijskih sadržaja. TV mreže su se tako našle pred izazovom koji je pospešio razvoj interneta. Reč je o takozvanom „gledanju na zahtev“. Sve više gledalaca u razvijenom svetu, a polako se to događa i kod nas, ne želi da sedi pred TV ekranom već hoće da pogleda nekoliko epizoda u jednom dahu onda kada se njima to hoće. Pitanje je samo hoće li to uraditi legalno, tako što će na zvaničnom veb sajtu pogledati seriju koja ih zanima, ili ilegalno skidajući torente. Ozbiljne produkcijske kuće poput HBO, čije serije su među najviše nagrađivanima tako nude uslugu gledanja filmova i serija na zahtev i to na nekoliko uređaja: tabletima, pametnim telefonima, računarima. Dakle, film ili serija se mogu „poneti“ u kafić, gradski prevoz, na putovanje. Sve što treba jeste dobra internet konekcija.

Jedna od serija o kojoj će se svakako pričati jeste šestodelno ostvarenje „Čopor“. To je priča o pograničnim policajcima u planinama Beščadi, ali i o mestu koje utvrđuje određene stavove i ponašanja. Priča počinje bombaškim napadom u kome ginu pogranični policajci zaposleni na graničnom prelazu u planinama Beščadi. Samo jedan od njih preživljava. Kapetan Rebrov (Lešek Lihota) u napadu gubi svoje prijatelje i voljenu Evu. Zbunjen, pokušava da istraži ko je kriv za napad i ko stoji iza njega. Njegovi nadređeni takođe su rešeni da otkriju istinu. Zvaničnu istragu vodi tužilaštvo. Seriju su režirali Kasja Adamik i Mihal Gazda, a u njima glume Lešek Lihota, Bartlomij Topa, Magdalena Poplavska, Aleksandra Poplavska, Andžej Zijelinski, Marijan Đinđel, Dagmara Bonk, Maćej Mikolajčik. Tomaš Augustinek je direktor fotografije. Muziku je komponovao Lukaš Targoš. Korišćena je i muzika lokalnog benda Tolhaje. ATM grupa, Artur Kovalevski je izvršni producent. Izabela Lopuh je nadzorni producent za poljski HBO. Entoni Rut je nadzorni producent HBO Evropa.

Reč je o napetom trileru, a ime glavnog glumca Lešeka Likote svakako treba upamtiti. Ovo nije prvi put da američki kablovski gigant koristi potencijale Istočne Evrope. Ovaj deo sveta je za njih rudnik tema koje na globalnom nivou kada se propuste kroz sve moguće filtere i PR mašinerije mogu da zanimaju ostatak sveta. Tu je i ostvarenje od prošle godine „Ognjeni grm“. To je je trodelna mini-serija koju je napravila svetski priznata rediteljka Agnješka Holand. Zasnovana na stvarnim događajima i stvarnim likovima, ova drama govori o dramatičnom činu studenta Jana Palaha, koji se samospalio protestujući protiv okupacije Čehoslovačke 1969. godine. Kasnije, advokatica Dagmar Burešova nastavila je njegovu borbu zastupajući njegovu porodicu na suđenju protiv komunističkog poslanika koji se izrugivao Palahovoj žrtvi. Borba za slobodu, moralni principi i istrajnost u vreme očaja, doveli su do ujedinjenja nacije pod represijom i do pobede nad totalitarnim režimom 20 godina kasnije. Dvadesetogodišnjica Palahove smrti inspirisala je nove generacije studenata da počnu proteste koji su doveli do pada komunizma u Čehoslovačkoj, zajedno sa padom Gvozdene zavese u Evropi. Advokatica Dagmar Burešova, koja je celog života branila proganjane opozicione lidere, postala je prva ministarka pravde u slobodnoj Čehoslovačkoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari