Profesionalni sport je već odavno probio sve zvučne zidove kad su cifre u pitanju, preskočio u profitu mnoge ranije uspešnije industrije zabave, ali i izašao iz granica zdravog razuma.

O nekakvim „emocionalnim“ skrupulima u tom svetu papreno plaćenih gladijatora, nesuvislo je i raspravljati, sistemi takmičenja i stepen opterećenja često ne brigaju ni za zdravlje sportista, a kamoli za njihove sklonosti ovim ili onim bojama.

U Srbiji je podela na dva navijačka tabora nešto što se često ističe kao ovdašnji „kvalitet plus“, bilo bi dosadno da nema Zvezde ili Partizana. „Zdravo rivalstvo“ koje je nekada zaista postojalo, pretvorilo se u međuvremenu u mržnju u hiljadu nijansi crne. Prelasci iz jednog u drugi klub odvajkada su odjekivali u sportskom plebsu, većina onih jako obojenih takvu „izdaju“ nikad nisu mogli da oproste. Još u „praistoriji“ dešavalo se da jedan Vasović ili Zebec „radikalno“ promene klupske boje, bilo je tad mnogo manje para a mnogo više emocija, ali nikom nije padalo na pamet da se zbog toga može biti fizički ugrožen. U „novom veku“ najveći odjek imao je transfer iz Zvezde u Partizan Milka Đurovskog, ali je i tu prašina brzo razvejana. Početak „modernog doba“ obeležio je prelazak u istom pravcu Vladimira Stojkovića, i od tada je vrag odneo šalu. Zbog toga je golman reprezentacije preživeo pokušaj linča u Đenovi, i dan-danas u dresu nacionalnog tima trpi zvižduke i uvrede, imao je i policijsko, a sada samo navodno privatno obezbeđenje. Treba napomenuti da Stojković nije prešao direktno iz kluba u klub, već posle epizode u pečalbi.

Ovih dana nešto slično se dešava Ognjenu Ožegoviću, izdanku škole Zvezde koji kao senior nije dobio šansu u tom klubu pa je posle višegodišnjeg šetkanja odavde do Kine, nedavno iz Čukaričkog prešao u Partizan. Za razliku od Stojkovića koji je imao problem sa „navijačima“ kluba iz kojeg je otišao, Ožegović je dočekan „drvljem i kamenjem“, srećom samo preko društvenih mreža i transparentima. Njemu nisu „oprostili ružnu prošlost“, on to nije ni tražio kao Stojković, a iskopano mu je svašta šta je po društvenim mrežama seirio na štetu sadašnjeg kluba. I „vređao“, baš kako to navijači rade jedni drugima.

Reći će mnogi – da se ponašao profesionalno, da nije podilazio najnižim navijačkim strastima, sve bi bilo drugačije. I u pravu su. Ali, kakve veze u 21. veku ima ko za koga navija „od malena“, u koji se grb „kleo“, kad više ni reprezentacija nije „svetinja“. Profi sport je zanimanje sa kratkim i neizvesnim rokom trajanja, ko ima prava da zameri sportistima da gde hoće zarade novac tako što će se i ponašati profesionalno.

Nemaju to pravo ni profi navijači.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari