Dan za stihove i rime 1

Umetnost stiha,koja je već godinama na margini interesovanja javnosti, danas će biti u središtu svih medija. Rime će se izgovarati na ulicama, građani će se okušavati kao stihoklepci, a poezija će čak dobiti i svoju republiku. Sve to dogodiće se povodom Svetskog dana poezije, koji se od 1999. odlukom Uneska svakog 21. marta obeležava širom sveta.


Kulturni centar Beograda, koji već 16. godina organizuje čitanja, vizuelne programe, performanse i razgovore o poeziji, ovaj put bavi će se odnosom savremene poezije i društvenog konteksta, kao i mogućnostima kreativnog udruživanja pesnika/pesnikinja, vizuelnih, filmskih i pozorišnih stvaralaca. Festival Svetski dan(i) poezije do 23. marta u Beograd dovodi neka od najznačajnijih imena američke, italijanske i nemačke književne scene: Džeroma Rotenberga, Mariju Graciju Kalandrone i Gerharda Falknera, kao i brojne pesnike i pesnikinje iz regiona.

„Dok u aktuelnom trenutku, u našem regionalnom prostoru, i dalje traje politička, istorijska i simbolička razgradnja 'Jugoslavije', a na globalnom planu ideja opšteg, javnog dobra ili 'zajedničke stvari'ubrzano gubi na društvenom značaju, u Republici Poezija (res publica: opšta, zajednička stvar) konstituišu se uzbudljive transnacionalne pesničke scene. Nazivom manifestacije – Republika Poezijanaglašavamo postojanje brojne transnacionalne 'zamišljene zajednice'pesnikinja i pesnika, različitih generacija, koji svojim stvaralačkim aktivnostima ulaze u samo srce savremenosti„, navodi se u saopštenju.

Kako ističu organizatori, poezija se ponovo okreće eksperimentu, revitalizujući istorijske avangarde i neoavangarde, te se mnogo pesnika i pesnikinja za njih zanima.

„Sve su brojniji festivalski programi širom sveta, pa je izvođenje poezije postalo nezaobilazni aspekt pesničkog iskustva. U javnim čitanjima poezije, pesnici i pesnikinje inkorporiraju strukturne elemente drugih umetnosti – muzike, vizuelne umetnosti, teatra i plesa. Produkcija knjiga ponovo uvodi forme koje nisu standardizovane već podrazumevaju knjigu kao predmet, koja se ne samo čita, već se posmatra kao objekt kojim se može manipulisati. Pesnici i pesnikinje kreiraju male video-radove, kojim zatim komuniciraju putem interneta, ali i na druge načine – projekcijom u galerijama, na festivalima. U sve intenzivnijoj transnacionalnoj komunikaciji, osnaženoj velikom fizičkom mobilnošću i mogućnostima koje pruža internet, povećana je prevodilačka aktivnost i rađaju se novi književni fenomeni, poput nove medijske pesme – new media poem, koju pesnici i pesnikinje, često su to autori/autorke koji dolaze iz vizuelnih umetnosti), stvaraju koristeći nove tehnologije“, kažu u KCB, dodajući da će ovogodišnji festival prikazati neke od ovih fenomena u vidu izložbe, uličnih umetničkih intervencija, performansa, kao i kroz klasične forme čitanja poezije i razgovore o društvenom statusu savremene poezije.

Pored prostora Kulturnog centra Beograda, Biblioteke grada Beograda, Filološkog fakulteta, deo programa biće održan i u alternativnim prostorima za kulturu u Beogradu – Klub „Polet“ u Cetinjskoj 15 i „Magacin“ u Kraljevića Marka 4 (Nezavisna kulturna scena Srbije), nastalim kao proizvod građanskih inicijativa, ali i na ulicama grada.

Povodom Svetskog dana poezije Zadužbina „Dositej Obradović“, u saradnji sa Narodnim pozorištem u Beogradu, organizuje danas na sceni „Raša Plaović“ program „Pesničko podne“. Program će biti posvećen: Jovanu Steriji Popoviću, Tanji Kragujević i Miroslavu Maksimoviću, najavila je Zadužbina. O pesnicima će besediti književni kritičari Radivoje Mikić i Vasa Pavković, a stihove će govoriti glumci: Andreja Maričić, Biljana Đurović i Hadži Nenad Maričić. U muzičkom programu učestvovaće solista Beogradske opere Mihailo Šljivić.

Svetski dan poezije Matica srpska i Biblioteka Matice srpske obeležiće programom posvećenim Matiji Bećkoviću. O priznatom pesniku i akademiku govoriće Jovan Delić, Ivan Negrišorac i Selimir Radulović. Bećković će održati besedu o poeziji i govoriti svoje stihove. U muzičkom delu programa učestvuje Mladen Jovičić Miško uz pratnju Saše Kočića.

Književna opština Vršac (KOV) obeležiće Svetski dan poezije usaradnjisa osnovnim i srednjim školama. Timpovodom nastava u školama (u svim razredima) započeće pesmom iz pesničkih knjiga u izdanju KOV-a. Uprogramu učestvuju OŠ „Vuk Karadžić“, „Jovan Sterija Popović“, „Paja Jovanović“, „Mladost“, „Olga Petrov Radišić“, kao i Gimnazija“Borislav Petrov Braca“, ŠC“Nikola Tesla“, Hemijsko-medicinska škola, Poljoprivredna škola „Vršac“ i Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Jelena Varjaški“.

Pesma za kafu

Povodom Svetskog dana poezije kompanija „Julius Meinl“ sprovešće tradicionalnu globalnu akciju kojom će naizgled jedan običan radni dan biti ulepšan svim ljubiteljima kafe u 1.250 kafea, barova, restorana i hotelskih barova u 35 zemalja širom sveta. Akcija „Platite kafu stihom“ u Srbiji se održava u oko 40 kafea širom Srbije gde će posetioci lokala u kojima se služi Julius Meinl kafa šoljicu omiljenog napitka moći da plate stihovima. Ova bečka kompanija za preradu kafe poziva građane Beograda, Novog Sada, Pančeva, Kraljeva, Vranja, Bujanovca, Novog Pazara, Preševai Kruševca da izraze svoje misli i osećanja na poetski način i time pokažu da su „osećanja vrednija od novca“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari