Laura Pauzini: "Moćni mecosopran" koji ne peva političarima 1foto EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Italijani kao majstori spektakla ništa nisu prepustili slučaju po pitanju organizacije ovogodišnjeg Eurosonga, pa su tako za voditeljski trio izabrali Alesandra Katelana (poznatog televizijskog prezentera), Miku (britanskog pevača) i Lauru Pauzini, trenutno najpoznatiju muzičarku sa Apenina čija karijera bez oscilacija ide uzlaznom putanjom pune tri decenije.

Zvuči kao kliše, ali Lauri je iz porodice muzičara praktično bilo predodređeno da nadmaši roditelje. Otac Fabricio Puzini bio je pijanista u kamernom orkestru, a sa suprugom i pevačicom Đanom Balardini (Laurinom majkom) osnovao je Pooh, poznati italijanski pop bend iz šezdesetih godina prošlog veka. Pored toga bio je muzičar na studijskim albumima i turnejama švedske grupe ABBA, a kasnije je nastupao sa Fridom Lingštad kada se otisnula u solo karijeru.

Laurina karijera nije imala logične korake, odnosno većinu ih je preskočila kada je kao debitantkinja sa 19 godina (1993) osvojila prvo mesto na čuvenom muzičkom takmičenju Sanremo sa autorskom numerom „La solitudine“ (samoća).

Iste godine objavljuje i singl „Non c’e“, s kojim praktično preko noći stiče svetsku slavu, a koji je samo u SAD prodat u preko 20 miliona primeraka.

Tri decenije kasnije u muzičkoj industriji s pravom nosi status jedne od najboljih italijanskih kantautorki, a čak i oni kojima njeno ime nije dovoljno poznato sigurno znaju neke od kultnih numera poput „Io Canto“, „Simili“, „Bastava“, pa do „Primavera in Anticipo“ (s kojim je Džejmsu Blantu pomogla da se lansira u vrh muzičke industrije).

Za prošlogodišnju numeru „Io Si“ iz filma „La vita davanti“ sa Sofijom Lorenom za malo joj je izmakao Oskar (ušla u uži izbor).

Rođena u Faenci (Ravena) 1974. godine. Od 1995. je u vezi sa producentom i gitaristom Alfredom Ćerutijem, sa kojim od 2013. ima ćerku Paolu. Pre profesionalne karijere nastupala je po pabovima sa očevim bendom pevajući numere Tine Tarner, Ane Okse, Done Samer…

Tvrdi da su najveći muzički uticaj na nju imale numere ABBA, Queen, Tota Kotunja i Erosa Ramacotija (od koga je do danas prodala više primeraka albuma, čemu je doprineo proboj na latino tržište zbog pevanja i na španskom jeziku).

Izjašnjava se kao katolkinja, ali tvrdi da nije crkveni vernik jer „ne veruje u instituciju braka“ i zalaže se prava LGBT osoba, kao i pravo žena na abortus.

U protekloj deceniji, kada su neke od najvećih muzičkih zvezda uzimale masne honorare priređujući privatne koncerte u Kremlju, odbila je ponudu Vladimira Putina uz obrazloženje da „ne peva lično nijednom političaru“.

Svoj rad danas (pre)visoko ceni, pa sa „zakucanim“ honorarom od milion dolara po nastupu spada u red najplaćenijih muzičkih zvezda.

Kritičari njen glas opisuju kao „moćni mecosopran“, a najveća zamerka na autorski rad odnosi se na to da su joj pesme često tužne i melanholične, mada ih ona naziva životnim. Iako komponuje i svira klavir, gitaru i bubnjeve, nije završila Muzičku akademiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari