Mile Ilić: Simbol crvenog Niša 1Foto: FoNet/ Marko Misic

Naš cilj je da rezultati na ovim izborima za Socijalističku partiju Srbije budu najbolji otkada naša partija postoji, poručio je ovih dana Mile Ilić, prvi na listi SPS-Jedinstvena Srbija za predstojeće gradske izbore u Nišu, koji je, sa kraćim prekidima, i uprkos različitim političkim i ličnim „izazovima“, bio i ostao jedan od večitih simbola te partije od Miloševićevih 90-ih do danas.

Znalci političkih zbivanja tvrde da su ga od prerane ili prinudne političke penzije uvek spasavala nesumnjiva politička znanja i veštine, sakupljana i u „socijalistička“ i u „demokratska“ vremena.

Mada su mu pripisivani različiti propusti, uspeo je u priličnoj meri da izgradi imidž političkog zagovornika „poštovanja zakona“ i pravne „procedure“.

Tokom devedesetih godina bio je neprikosnoveni lider lokalnih socijalista i neformalni vladalac „crvenog Niša“.

Po sopstvenom priznanju, pripadao je „tvrdoj“ partijskoj struji, a takvu liniju dokazao je i posle potpisivanja Dejtonskog sporazuma pokretanjem inicijative da se tadašnji predsednik Srbije Slobodan Milošević predloži za Nobelovu nagradu za mir.

Nakon krađe glasova na lokalnim izborima 1996, koja je u Nišu podrazumevala i masovno „ručno“ prepravljanje zapisnika ili bežanje kroz prozor sa ukradenim glasačkim kutijama, isključen je iz SPS.

Mada je na tromesečnim građanskim protestima, pokrenutim zbog te krađe, prozivan kao navodni organizator krađe, nikada zbog nje nije procesuiran, kao uostalom ni bilo ko drugi.

Uspeo je da politički preživi i sopstveni zahtev da zbog afere „Kofer“ iz 2005. godine predsednik SPS-a Ivica Dačić podnese ostavku, a stranka održi vanredni kongres.

Kao zagovornik „jakog“ Niša u Srbiji, izbegao je da se „izbruka“ i prilikom glasanja Skupštine grada, pretprošle godine, da se niški aerodrom besplatno ustupi u vlasništvo i na upravljanje Republici, što je bila inicijativa Vlade Srbije. Bio je jedan od retkih odbornika iz vlasti koji nije došao na tu sednicu.

Nakon prinudne pauze, u politički život se vratio početkom 2007. godine, kada je ponovo stao na čelo niških socijalista. Posle lokalnih izbora 2008. postao je i predsednik Skupštine grada, što je bio u dva mandata, sve do 2016. Bio je republički i savezni poslanik.

Prvi je dobitnik najvećeg priznanja grada Niša, Nagrade „11. januar“. Povodom državnog obeležavanja jubileja Milanskog edikta 2013. godine inicirao je ustanovljenje niške Godišnje nagrade za toleranciju.

Doktor je pravnih nauka, koji je magistrirao i doktorirao na temama vezanim za lokalnu samoupravu. Zaposlen je kao univerzitetski profesor. Oženjen je i otac dvoje dece. Rođen je 27. jula 1954. godine u opštini Vladičin Han.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari