Luka Mičeta Direktor novinske agencije Tanjug Luka Mičeta podneo je neopozivu ostavku na tu funkciju. On je ostavku najavio prekjuče, na predstavljanju knjige pape Benedikta XVI „Moj život“ u Međunarodnom pres centru Tanjuga. Razlog je bio šesti pokušaj da se ovaj pres centar, na osnovu važeće presude, iseli iz prostorija u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu.

Luka Mičeta Direktor novinske agencije Tanjug Luka Mičeta podneo je neopozivu ostavku na tu funkciju. On je ostavku najavio prekjuče, na predstavljanju knjige pape Benedikta XVI „Moj život“ u Međunarodnom pres centru Tanjuga. Razlog je bio šesti pokušaj da se ovaj pres centar, na osnovu važeće presude, iseli iz prostorija u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu. Tanjug je bio državna agencija od zasedanja AVNOJ-a u Jajcu 1943. To pokušava da ostane i u višepartijskoj Srbiji, zadržavajući monopolistički položaj uprkos postojanju nezavisnih agencija Beta i Fonet.
Mičeta je potvrdio

da su radnici Nacionalne novinske agencije sprečili policiju da ih izbaci na ulicu „iz prostorija u kojima su 30 godina“. Nije rekao čije su to prostorije i na osnovu čega su ih tanjugovci, pogotovo neki, koristili tih 30 godina. Kako je rekao, protiv Tanjuga „rade ratnohuškački lobi i sile mraka, koje Srbiju guraju u mračni azijatski jendek“. S druge strane, Nino Brajović, član Saveza novinara SCG i predsednik Udruženja novinara Srbije, izjavio je da je „Mičeta ponovo fizički sprečio policiju da iseli Tanjug iz prostorija koje pripadaju Savezu“. Brajović tvrdi da Tanjug godinama ne plaća prostor, koji mu se izdaje po simboličnoj ceni od 1,3 evra za kvadratni metar mesečno, a tzv. državna agencija izdaje po komercijalnoj ceni prostor kojim raspolaže na Obilićevom vencu.
Mičeta je za direktora Tanjuga postavljen jula 2003, a mandat je trebalo da mu traje do 17. jula ove godine. Podsetimo, Vlada Srbije imenuje članove Upravnog odbora (UO) Tanjuga, čiji je osnivač i vlasnik država, a UO bira direktora te novinske agencije.
Luka Mičeta je rođen 1959. u Beogradu, gde je završio Prvu beogradsku gimnaziju, nakon čega je upisao studije ekonomije na Beogradskom univerzitetu. Novinarstvom je počeo da se bavi osamdesetih godina. Na početku karijere bio je komentator i urednik lista „Student“. Saradnju u NIN-u započeo je 1986, a stalni saradnik ovog nedeljnika postaje 1991, kada su u novinarstvu napredovali uglavnom kadrovi odani vladajućoj partiji. Bio je i urednik prvog mesečnika na engleskom jeziku u Beogradu, „The Drum“.
Uporedo s bavljenjem novinarstvom, Mičeta je objavio nekoliko knjiga: „Srbi i demokratija“ sa Marinkom Vučinićem, „Sudbina Bošnjaka“, „Adil Zulfikarpašić, panorama pogleda, pojmova, pojava i mišljenja“.
Potpredsednik je i jedan od osnivača Centra za međuetničku komunikaciju. Živi u Beogradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari