Viktor Kiš: Ljubitelj teške industrije 1Foto: Prinscreen youtube

Na pomen njegovog imena neki će prvo pomisliti na džinovske mrave koje je radio za grupu Prodigy, drugi će se setiti kako je njegov gvozdeni čovek zaronio u pesak čuvenog Burning men festivala, a treći se osmehnuti pri pomisli na fantastičan svet koji je stvorio na ruševinama nekadašnje fabrike „Trudbenik“.

Ovim rečima su, između ostalog, domaći mediji u najkraćem predočili javnosti lik i delo novog v. d. direktora Muzeja savremene umetnosti Viktora Kiša, mada one zvuče kao da su sa NJuz neta.

Kako inače razumeti da se za čelnu poziciju jedne od najvažnijih institucija kulture u zemlji kao reference navode tri, verovatno, komercijalna posla u funkciji spektakla.

Kiš, koji se inače potpisuje sa Kiss, kazao je da nije ni znao za konkurs iako se još u aprilu 2019. nezvanično govorilo da je viđen za tu poziciju kao čovek iza kojeg stoji Savet kreativnih industrija premijerke Ane Brnabić.

Sada znamo da je i „ambasador“ ovog tela i da mu je preliminarni plan da u Muzej dovede „gerila publiku“, da „popularizuje umetnost“, kao i da platformu festivala Dev9et, čiji osnivač, ovde primeni.

U sklopu ove smotre, kako Kiš voli da kaže, funkcioniše „kulturna kafančina“ to jest „Klub ljubitelja teške industrije“, što je pun naziv ovog objekta.

„Imao sam sreću da sam zakupio ovaj prostor i napravio prvo kafanu kako bi ljudi došli i popili piće, a usput se i obrazovali“, izjavio je jednom.

„Ciglana“ je, kaže, njegova „druga kuća“.

Ovde pravi i izlaže svoje skulpture od gvožđa koje je naučio da savija zahvaljujući desetogodišnjem iskustvu na gradilištu stečenom posredstvom sopstvene firme za izvođenje bravarskih radova.

Rođen je 1973. godine.

Diplomirao je na Fakultetu primenjenih umetnosti na Odseku za keramiku, a u intimnoj abecedi je otkrio da mu je asocijacija na prvo slovo – „Art macht frei“.

Naime, kada je bio u Aušvicu, dugo je ostao zagledan u natpis „Arbeit macht frei“ i u sebi promenio smisao te rečenice.

„Zamislio sam kako u naslovu nestaju neka slova. Tako je nastalo ‘Art macht frei’, što znači ‘umetnost oslobađa’. Taj natpis sam i fizički izveo i okačio na ulazu u svoju galeriju“, objasnio je Viktor Kiš. U životu mu je najbitnija porodica, a plan za budućnost mu je da se „ne zaustavi do kraja“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari