Zoran Lutovac: Povratak u narod 1Foto: FoNet/ Marija Đoković

Politikolog Zoran Lutovac i njegov tim izabrani su za novo rukovodstvo Demokratske stranke, koja je godinama u padu organizaciono, idejno, kadrovski ali i ideološki.

Pred Lutovcem, koji je sedmi predsednik DS od njenog obnavljanja, je težak i dug posao dizanja partije sa dna. I on je toga svestan, što pokazuju i njegove reči posle izbora da ima zebnju i zabrinutost jer razmišlja šta će stranka sutra raditi, te da zato očekuje podršku da se stranka ojača i ponovo postane politička snaga koja će menjati Srbiju. Kako je naveo, stranka mora biti organizaciono efikasna, da siđe u narod kako bi je ljudi prepoznali kao snagu koja zastupa njihov interes.

Za mnoge je njegov izbor bio iznenađenje, jer ne važi za energičnog lidera, nije prepoznatljiv široj javnosti, a u nastupima deluje mlako i blago. Čini se da mu je dosadašnja funkcija predsednika Političkog saveta stranke sasvim odgovarala. Deo javnosti mu zamera loše obavljanje funkcije ambasadora Srbije u Crnoj Gori od 2008. do 2013., kada su dve zemlje imale jako loše odnose. Mnogi u njemu vide pravog đinđićevca, odnosno nekog ko se drži tog puta u DS, a u delu javnosti važi za vrsnog politikologa i jednog od najboljih političkih analitičara u Srbiji. Bio je kandidat za predsednika DS i 2016. ali je trku izgubio od Dragana Šutanovca.

Jedna od odluka koja se od Lutovca očekuje je hoće li DS ući u savez koji formira bivši predsednik DS Dragan Đilas ili ne. Odnosno, hoće li se saradnja sa Đilasom, od koje Lutovac ne beži, zaustaviti samo na predizbornoj bliskosti oko insistiranja na određenim temama, ili će DS postati punopravna članica Đilasovog saveza.

Rođen je 7. avgusta 1964. godine u Beogradu. Diplomirao je, magistrirao i doktorirao na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Radio je u Institutu društvenih nauka i kancelariji u Beogradu Friedrich Ebert Stiftung. Član je DS od 1996. Bio je savetnik u izbornom štabu predsedničkog kandidata DOS-a Dragoljuba Mićunovića, a na mestu savetnika za politička pitanja pokojnog premijera Zorana Đinđića radio je od Đinđićevog stupanja na čelo vlade do njegovog ubistva. Bio je član ekspertskog tima za donošenje Zakona o nacionalnim manjinama 2001, ekspertskog tima Vlade Srbije za redefinisanje odnosa Srbije i Crne Gore i stručni konsultant Komisije za pisanje Ustavne povelje SCG. U Koordinacionom telu za Kosmet radio je od 2001. do 2003. U kabinetu predsednika države Borisa Tadića bio je predsednik Saveta za odnose sa građanskim društvom. Oženjen je i otac je dvojice dečaka – Alekse i Milana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari