Borba za budućnost čoveka na novom rubu moći 1

Veoma ubedljivo, knjiga Doba nadzornog kapitalizma Šošane Zubof, koju je nedavno objavio Clio u prevodu Jelene Petrović, govori o nastanku potpuno novog oblika kapitalizma – nadzornog kapitalizama, koji se je zasnovan na tekovinama tehnološke revolucije gde su podaci postali najskuplja roba.

Autorka ispituje uticaj tehnološkog napretka kako na ekonomiju i politiku, tako i na psihologiju ljudi.

Šošana Zubof veoma hrabro progovara o zloupotrebi podataka kao mašineriji za pravljenje novca, sa jedne strane, ali i kao o važnom psihološkom procesu, s druge strane, u kojem je moguće ne samo ući u nečije misli, već ih je moguće i transformisati.

Doba nadzornog kapitalizma otkriva svet u kom korisnici tehnologije više nisu klijenti, nego sirovina za obradu u potpuno novom industrijskom sistemu.

Naomi Klajn za ovu knjigu kaže da „svako treba da je pročita radi svoje digitalne samoodbrane“.

Šošana Zubof, socijalni psiholog, filozof i profesor, napisala je tri knjige, od kojih je svaka označila novu epohu tehnološkog društva.

Krajem 1980-ih godina u delu In the Age of the Smart Machine / U doba pametne mašine predvidela je revoluciju koju će kompjuteri uvesti u oblast savremenog rada.

U osvit 21. veka, njena knjiga The Support Economy / Ekonomija podrške prognozirala je uspon digitalnog kapitalizma u sektoru usluga, skrojenog po meri pojedinca.

Šošana Zubof profesor je emeritus Poslovnog fakulteta na Harvardu i članica stručnog kolegijuma Centra Berkman Klajn za internet i društvo, Pravnog fakulteta na Harvardu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari