Vučić sa Putinom o daljem političkom pravcu 1Foto: EPA-EFE/ MAXIM SHIPENKOV POOL

Siguran sam da sastanak koji sledi neće biti preterano prijateljski.

Očekujem da će Putin imati ozbiljne zamerke – poručuje politički analitičar Boban Stojanović, jedan od sagovornika našeg lista, koji komentariše predstojeću posetu predsednika Aleksandra Vučića Rusiji u svetlu afere „ruski špijun“.

Politički analitičar Boban Stojanović ocenjuje da aktuelna afera ne može da prođe bez posledica kada su u pitanju odnosi između domaćih i ruskih zvaničnika. Prema njegovom viđenju, bilo bi začuđujuće da nakon pokretanja afere u kojoj ruski špijuni kupuju informacije od naših obaveštajaca, to ne bude tema sastanaka na najvišem nivou.

– Siguran sam da sastanak koji sledi neće biti preterano prijateljski. Očekujem da će Putin imati ozbiljne zamerke. Afera sa špijunom očigledno postoji više od godinu dana a tek se sad otvara, u trenucima kada Milorad Dodik rešava neke stvari u Republici Srpskoj. Deluje mi da su te dve stvari povezane, jer ne verujem da bi Vučić otvarao aferu oko špijunaže samo zbog Krušika. Mogao je da izmisli nešto drugo i da proba da to zataška. Mislim da je ovde posredi šira priča – smatra Stojanović.

Zbog toga, on veruje da će, pored odnosa Srbije i Rusije, jedna od ključnih tema na sastanku biti i pitanje Republike Srpske, nakon poslednjih dešavanja koja su se tamo odigrala.

Diplomata i bivši ministar spoljnih poslova SR Jugoslavije Vladislav Jovanović ne veruje da će „špijunska afera“ ozbiljnije uticati na dalji pravac odnosa između Srbije i Rusije. On ocenjuje da su ti odnosi zasnovani na mnogo značajnijim i dugotrajnijim obostranim interesima.

– Razume se, takve incidentne pojave ne mogu da prođu bez „registrovanja“. Ukoliko to „registrovanje“ već nije izvršeno s jedne i druge strane, može da bude pomenuto, ali bez nekog neposrednog uticaja na dalji pravac bilateralne saradnje, jer su interesi nadmoćni nad ovim incidentom. Razume se, svaki incident ostavlja svoj trag i o tome će se voditi računa u budućnosti – ukazuje Jovanović.

On ponavlja da afera neće ozbiljnije uticati na odnose dve države, ali dodaje da će postojati neke vrsta opomene da bi takve stvari morale da se izbegavaju, ukoliko se žele zdravi odnosi u kontinuitetu.

– Neizbežno je da će afera biti pomenuta, više onako usput, kao registracija jednog događaja od marginalnog značaja, ali će biti unesena u razgovor. Međutim, to neće imati uticaja, tim pre što mi ne znamo pozadinu svega toga; ko je taj incident proizveo, koja su to lica, kakva je njihova prošlost… Mi to ne znamo, a verovatno najveći deo sveta to nikada neće ni saznati – kaže Jovanović.

Prema njegovom viđenju, osnovno pitanje na koje nije dat odgovor jeste čiji je interes da se jedan takav incident pojavi i to sa zakašnjenjem, uoči tako značajnog događaja kao što je Vučićeva poseta Rusiji.

Podsetimo, prošlog decembra u jeku demonstracije „1 od 5 miliona“ Putinova poseta pomogla je Vučiću da stabilizuje svoju vlast. Prethodnih godina Vučić je u decembru putovao u Rusiju, dok je početkom godine Beograd posećivao ruski šef diplomatije Sergej Lavrov.

„Možda će ovo biti nova 1948. godina“

Ruska vojnoobaveštajna služba GRU u Srbiji radi isto ono što je radila i radi i u Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori, odnosno želi da destabilizuje ove države kako ne bi ušle u EU i NATO. Da li će ovo biti nova 1948. godina i odbijanje Rezolucije Informbiroa, ostaje da se vidi, kažu za Danas nezvanično pojedine zapadne diplomate, komentarišući aferu „ruski špijun“.

Naši izvori tvrde da „može doći do tektonskih potresa i strateške promene srpske politike, a može i da bude sve zataškano, tako da Srbija nastavi da balansira između EU i Rusije“. Kako ističu diplomate: „Očigledno da su srpski zvaničnici znali i ranije čime se bave ruski obaveštajci, ali su ćutali“.

Pojedini sagovornici s političke scene tvrde da aktuelni saziv parlamenta verovatno neće usvojiti dokument do Sretenja (15. februar) kojim bi se potvrdili vojna neutralnost, što je najavio predsednik Vučić. Ističu da će parlament „kontinuirano raditi u decembru, a onda do izbora neće biti mnogo novih sedmica“. Odluka o vojnoj neutralnosti Srbije već je doneta, i to u decembru 2007. M. Stojanović

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari