Duško VujoševićFoto: Srđan Stevanović/Starsport

Legendarni košarkaški trener Duško Vujošević preminuo je u 68. godini u Beogradu.

Iako je trenirao brojne klubove, najdublji trag je ostavio u Partizanu sa kojim je osvojio 23 titule u različitim takmičenjima: 12 titula prvaka države, pet trofeja u Jadranskoj ligi, pet nacionalnih kupova i jedan FIBA Kup Koraća.

Zbog svega toga, ali i traga koji je ostavio u srpskoj košarci, od slavnog trenera se danas opraštaju brojni klubovi, igrači i savezi.

Bivši košarkaš Crvene zvezde i reprezentativac Srbije Vladimir Štimac na emotivan način se oprostio od Duška Vujoševića.

– Duboko saučešće večitom rivalu Partizanu, njihovim navijačima, kao i porodici i prijateljima Duška Vujoševića. Želim i lično da mu se zahvalim, jer je bio jedan od prvih koji se oglasio i pružio podršku kada mi je to bilo najpotrebnije, u trenutku kada sam bio uhapšen. Takve stvari se ne zaboravljaju, jer u nekim situacijama najvažnije je biti čovek. Hvala na ljudskosti i hrabrosti. Neka mu je večna slava.

Jedan od prvih klubova koji se oglasio na društvenoj mreži X bio je Olimpijakos.

– Duboko smo ožalošćeni smrću Duška Vujoševića. Pravi učitelj igre i trener koji je ostavio neizbrisiv trag u evropskoj košarci. Njegova strast, znanje i posvećenost inspirisali su generacije igrača i navijača. Naše misli su sa njegovom porodicom, prijateljima i svima koji su imali čast da ga poznaju. Počivaj u miru, treneru – stoji u poruci Olimpijakosa.

Legendarni trener Bogdan Tanjević se biranim rečima oprosti od velikog Duška Vujoševića.

.. ( KAD SVI POMREMO ).. ko ce nove generacije mladih uciti poeziju zivljenja, drugarstva i ljubavi medju ljudima i narodima.. sad kad nema ni MAJSTORA OVIH VJESTINA.. pozdrav druze, legendo.. Veliki Dusko..

Potom se na društvenoj mreži X oglasio i Rukometni klub Partizan.

– Napustio nas je Duško Vujošević, nekadašnji trener crno-belih košarkaša. Za sve kojima je Partizan u srcu Dule je bio simbol borbenosti, vernosti i ljubavi prema klubu.RK Partizan izražava tugu zbog njegove prerane smrti, a porodici Vujošević upućuje duboko saučešće.

A zatim i Odbojkaški klub Partizan.

– Sa velikom tugom primili smo vest o odlasku Duška Vujoševića. Bio je simbol borbenosti i bezuslovne ljubavi prema Partizanu – vrednosti koje nas sve povezuju u crno-beloj porodici. OK Partizan COPTECH upućuje iskreno saučešće porodici i svima kojima je Dule bio inspiracija.

Iz KLS-a su poručili sledeće povodom smrti Duška Vujoševića.

– U 67. godini života, danas nas je napustio legendarni košarkaški trener i bivši selektor, Duško Vujošević. Košarkaška liga Srbije upućuje izraze najdubljeg saučešća porodici i prijateljima Vujoševića. Večna Vam slava i hvala na svemu što ste učinili za srpsku košarku.

Dirljivu poruku je poslalo i Udruženje košarkaških trenera Srbije.

– Memorijal Duško Vujošević (3.03.1959 – 8.04.2026). Udruženje košarkaških trenera Srbije sa tugom se oprašta od jednog od najtrofejnijih trenera, učitelja i pedagoga, koji je ostavio neizbrisiv trag u razvoju igrača i trenera.

Iz ABA lige su poručili sledeće.

– #ABALiga porodica žali zbog smrti legendarnog trenera Duška Vujoševića, petostrukog šampiona ABA lige sa
@PartizanBC. Njegovo nasleđe će živeti zauvek. Počivaj u miru.

Košarkaški klub CSKA iz Moskve izrazio je žaljenje i saučešće povodom smrti svog bivšeg trenera Duška Vujoševića.

– Danas je u Beogradu, trofejni trener Duško Vujošević umro u 68. godini. KK CSKA izrazava najdublje saučešće porodici i prijateljima Duška Vujoševića i čitavoj košarkaškoj zajednici, koja je visoko cenila trenerova dostignuća – naveo je moskovski klub na svom X nalogu.

Brojni klubovi, Evroliga, sportske organizacije i Vujoševićevi brojni bivši igrači izrazili su žaljenje i saučešće povodom njegove smrti.

Putem društvenih mreža od čuvenog Duleta opraštaju se i mnogobrojni navijači Partizana koji u svojim objavama podsećaju i na čuvene Vujoševiće izjave posle važnih utakmica crno-belih, među kojima su: „Džaba vam novci, moji sinovci“, „Borba bre“, „Realnost nije briga na koju se obaziremo“, „Svako zlo ima svoj kraj, I ovo će se jednom lane zvati“ i jednu od najčuvenijih: „Smrt fašizmu, živeo Partizan“.

Nekadašnji kapiten Partizana Vladimir Lučić rekao je da je svestan koliko ga je tokom saradnje Vujošević izgradio.

– Dule, možda nisam uvek razumeo tvoje metode, niti sam uvek bio spreman na sve što si tražio od nas, ali danas znam koliko si me zapravo izgradio. Naučio si me disciplini, upornosti, odricanju, borbi i to su stvari koje će uvek ostati deo mene. Hvala ti za sve, za lepe i teške trenutke, jer su me baš oni napravili ovakvim kakav jesam. Počivaj u miru – naveo je košarkaš Bajerna Lučić.

Nekadašnji košarkaš Partizana Francuz Boris Dalo rekao je da je zbog Vujoševića zavoleo Srbiju i da je taj trener obeležio njegovu karijeru: „Ali još više moj život kao čoveka, sve što sam postao nosi deo tebe“.

– Primio si me sa 18 godina u Partizan, kao mladog igrača punog snova i otvorio si mi mnogo više od vrata jednog velikog kluba. Otvorio si mi vrata porodice. Veorvao si mi od prvog dana. Verovao si u mene nekad i više nego što sam ja verovao u sebe. Naučio si me košarci, disciplini, radu, pobedničkom mentalitetu, ali još važnije, naučio si me životu – naveo je Dalo na društvenim mrežama. Preneo si mi DNK Partizana, poštovanje, rad, ponos, ljubav prema dresu i ovoj zemlji. Zahvaljujući tebi, zavoleo sam Srbiju. Naučio jezik veoma brzo da bi ti mogao da me razumeš i da bih ja mogao tebe da razumem. Jer naša povezanost je bila jača od reči. Bila je iskrena, snažna, prava. Do te mere da si me primio u svoj dom, u svoju privatnost, kao člana porodice. To ti nikada neću zaboraviti – naveo je Dalo.

Njegov sunarodnik Leo Vesterman je u objavi zahvalio Vujoševiću, koga je nazvao „generalom“, na lekcijama, poverenju, a reč hvala svaki put napisao je na srpskom jeziku.

– Tim je kao posada podmornice – ako jedan pogreši, svi su mrtvi. Ponavljanjem razvijamo automatizme i karakter i insistiram, oni koji treniraju ozbiljno ne podnose poraz. Što više vremena provodimo na parketu ima bolje šanse – podsetio je Vesterman na Vujoševićeve reči uz poruku: „Počivaj u miru Dule“.

Ovim povodom se na društvenoj mreži X oglasio i Panatinaikos.

– KK Panatinaikos AKTOR izražava najdublju tugu zbog gubitka Duška Vujoševića, trenera koji je ostavio svoj prepoznatljiv trag u srpskoj i evropskoj košarci. Naše iskreno saučešće njegovoj porodici i voljenima.

Veoma emotivnu poruku je ovom prilikom poslao i Bajern MInhen.

– Evropska košarka oplakuje gubitak Duška Vujoševića, bivšeg glavnog trenera klubova kao što su @PartizanBC kao i @KSSrbije i, između ostalog, @EuroLeague trenera godine 2009. Neka počiva u miru.

Nekadašnji igrač crno-belih, a sada košarkaš Dubaija, Letonac, Davis Bertans, obratio se ovim povodom na srpskom jeziku.

– Dule, počivaj u miru. Žao mi je zbog porodice naravno, moje poštovanje. Bilo je važno vreme u mojoj karijeri kada sam bio sa Duletom u Partizanu. On je mnogo pomagao mladim igračima da u svojim karijerama dostignu svoje ciljeve. Mnogo sam zahvalan za vreme koje smo zajedno proveli u Partizanu i još jednom, počivaj u miru, Dule – rekao je Bertans.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari