Al Bašir optužen za zločine u Darfuru 1foto EPA-EFE/AMEL PAIN

Sudan će predati bivšeg predsednika Omara al Bašira Međunarodnom krivičnom sudu (MKS) zajedno sa još dva zvaničnika koji se traže zbog optužbi za zločine u Darfuru, saopštili su zvaničnici.
Al Bašira (77) sud u Hagu traži više od deset godina zbog optužbi za genocid, ratne i zločine protiv čovečnosti počinjene u sudanskom regionu.

Ujedinjene nacije su saopštile da je 300.000 ljudi ubijeno, a 2,5 miliona raseljeno tokom sukoba u Darfuru, koji je počeo 2003.

Sudanska ministarka spoljnih poslova Marijam al Mahdi je rekla da je „kabinet odlučio da preda tražene zvaničnike MKS-u“, ali, kako se navodi, nije dala vremenski okvir, izvestila je državna novinska agencija SUNA, prenela je Al Džazira.

Odluku o izručenju Al Bašira i još dvoje zvaničnika pozdravile su Sjedinjene Države.

“Pozivamo Sudan da nastavi da sarađuje sa Međunarodnim krivičnim sudom tako što će mu predati tražene osobe i dokaze koje sud traži. Radilo bi se o velikom napredovanju za Sudan u borbi protiv decenija nekažnjivosti“, rekao je portparol Stejt departmenta Ned Prajs, prenela je Beta.

Odluka kabineta da se Al Bašir preda MKS-u usledila je nakon posete glavnog tužioca Suda Karima Kana Kartumu, ali je za izručenje bivšeg predsednika i dalje potrebno odobrenje sudanskog vladajućeg Suverenog saveta kojeg čine vojni i civili akteri.

Kan se u sredu sastao sa liderom Suverenog saveta generalom Abdelom Fatahon al Burhanom i zamenikom predsedavajućeg Mohamedom Hamdanom Daglom.

Daglo je rekao da je Sudan „spreman da sarađuje sa MKS-om“, izvestila je SUNA.

Premijer Abdala Hamdok koji se takođe sastao s Kanom je rekao da se „posvećenost Sudanu težnji pravdi ne ogleda samo u ispunjavanju međunarodnih obaveza, već ona potiče i od odgovora na zahteve naroda“.

Kan je na konferenciji za novinare u Kartumu rekao da je Sudan potpisao sporazum sa MKS-om o saradnji.

Glavni tužilac Suda je građanski rat u Darfuru ocenio kao „mračno poglavlje“ sudanske istorije i rekao da su u toku planovi da MKS otvori kancelariju u Sudanu u cilju sakupljanja dokaza koji bi rezultirali „snažnim argumentima“, prenele su agencije.

Sudanom od avgusta 2019. rukovodi prelazna civilno-vojna administracija koja je obećala da će izvesti pred lice pravde žrtve zločina počinjene tokom mandata Al Bašira.
Kan je u četvrtak rekao novinarima u Kartumu da mu je „zadovoljstvo da saopšti“ da je prelazna vlada potpisala „novi memorandum o razumevanju s mojm kancelarijom koji uključuje sve pojedince za čije je hapšenje MKS izdao naloge“.

Al Bašir koji je Sudanom vladao tri decenije gvozdenom pesnicom s vlasti je smenila vojska 2019. nakon masovnih protesta u zemlji i od tada je u kartumskom zatvoru Kober s jakim obezbeđenjem.

MKS je 2009. izdao nalog za hapšenje Al Bašira pod optužbama za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u Darfuru, a kasnije je dodao i optužbu za genocid.

Sukobi u Darfuru

Sukobi u Darfuru izbili su 2003. kada su pobunjenici uzeli oružje u ruke, žaleći se da ih Al Baširova vlada, u kojoj su dominirali Arapi, konstantno diskriminiše.

Grupe za zaštitu ljudskih prava dugo optužuju Al Bašira i njegove saradnike za politiku „spaljene zemlje“, ubistva, silovanja, pljačkanja i paljenja sela.

Kartum je u oktobru prošle godine potpisao mirovni sporazum s ključnim pobunjeničkim grupama u Darfuru, pri čemu su neki od njihovih lidera na visokim pozicijama u Vladi, ali nasilje i dalje pogađa region.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari