Američki časopis tvrdi da Rusija testira najveći nuklearni bombarder na svetu: Šta je to “Beli labud”? 1Foto: Dmitriy Pichugin/ Wikipedia

Američki časopis Njuzvik (Newsweek) objavio je, pozivajući se na ruske medije, da Moskva trenutno testira unapređenu verziju najvećeg supersoničnog nuklearnog bombardera i nosača raketa na svetu Tupoljev Tu-160M ili „Beli labud“, prenosi Al Džazira.

U izveštaju Njuzvika, koji je pripremila dopisnica magazina Eli Kuk, navodi se da Moskva testira poboljšani model strateškog bombardera Tupoljev Tu-160M, koji će biti opremljen naprednijim oružjem i sistemima za elektronsko ratovanje.

Ruski državni mediji opisali su ovaj avion kao najveći i najmoćniji supersonični vojni avion na svetu do sada, sa promenljivom geometrijom krila, navodi se u izveštaju.

Serija Tu-160, poznata i po NATO nazivu „Blekdžek“ i nadimku „Beli labud“, dizajnirana je da gađa ciljeve na velikim udaljenostima u izolovanim oblastima konvencionalnim i nuklearnim oružjem.

Ovaj bombarder, zajedno sa ruskim bombarderima Tu-95MS, čini glavni deo moskovskih dalekometnih mogućnosti.

Ovaj avion je bio poslednji strateški bombarder koji je ruska vojska koristila tokom Hladnog rata.

Prvi let je izveo u decembru 1981. godine, a ruske vlasti su ponovo pokrenule proizvodnju 2015. godine.

Nova verzija Tu-160 proizvedena je 2017. godine, a prvi put je poletela u nebo početkom 2018. godine.

Tu-160, sa četvoročlanom posadom, može da nosi do 12 krstarećih raketa sposobnih za nuklearni napad, kao što je Kh-55, koji ima maksimalni domet od 3.000 kilometara, a domet samog aviona je 12.500 kilometara.

Sedam modifikovanih verzija

U izveštaju se navodi da je do početka 2023. Rusija imala devet bombardera Tu-160 opremljenih krstarećim raketama za nuklearni napad Kh-55SM, zajedno sa sedam dodatnih modifikovanih verzija aviona.

Modeli Tu-160 se često upoređuju sa teškim strateškim bombarderom B-2 Spirit američkog vazduhoplovstva ili B-1 Lancerom, nadzvučnim teškim bombarderom promenljive geometrije.

Izveštaj je pokazao da je trenutni rat u Ukrajini stavio u središte pažnje ruske vazdušne snage, pri čemu ni Moskva ni Kijev nisu u stanju da ostvare vazdušnu superiornost u mesecima žestokih borbi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari