Američki nosač aviona stiže u Vijetnam zbog Kine 1Foto: EPA-EFE/STRINGER

Sjedinjene Države će u martu poslati nosač aviona u Vijetnam, saopštili su juče zvaničnici obe zemlje, što je pokazatelj značajnog produbljenja vojnih veza između Vašingtona i Hanoja više od četiri decenije nakon Vijetnamskog rata.

 

To je saopšteno tokom dvodnevne posete američkog ministra odbrane SAD Džima Matisa Hanoju, od koga se očekivalo da akcenat stavi na „zajedničku brigu“ u vezi s Kinom, prenose agencije.

Nosač aviona bi trebalo da stigne u martu u centralnu luku Danang, navodi se u saopštenju vijetnamskog ministarstva odbrane. To bi moglo da rezultira dolaskom najvećeg broja pripadnika vojnih snaga SAD u Vijetnam od završetka sukoba 1975. Matis je pozdravio planiranu posetu nosača aviona luci tokom pregovora sa Ngujen Fu Trongom, generalnim sekretarom vladajuće Komunističke partije Vijetnama. „Hvala na osnaženom partnerstvu, budući da naš nosač aviona dolazi ovde u Danang u martu“, rekao je Matis. Portparol Pentagona kapetan Džef Dejvis je potvrdio da su Matis i vijetnamski ministar odbrane Ngo Ksuan Lič razgovarali o američkom nosaču aviona, a Ministarstvo odbrane Vijetnama traži za njegov dolazak odobrenje nacionalnih lidera. „Očekujemo da ćemo odobrenje dobiti“, rekao je Dejvis.

Dolazak američkog nosača aviona u Vijetnam pozdraviće grupa zemalja koja sa strepnjom nadgleda vojni uspon Kine, naročito njen samouvereni stav i građevinske radove na ostrvima u Južnom kineskom moru. Prometni pomorski put je ruta za globalnu trgovinu od vitalnog značaja, koja povezuje Severoistočnu Aziju sa Bliskim istokom i Evropom. Vojske SAD, Japana, Indije i Australije sada bliže sarađuju kao „odred“ liberalnih demokratskih zemalja širom područja koje nazivaju „Indo-pacifikom“, što su inicijative podstaknute nepoverenjem prema Kini. Američki komandant za područje Pacifika admiral Hari Haris je prošle nedelje rekao nakon sastanaka s japanskim i indijskim vojnim liderima u Nju Delhiju da je Kina „remetilačka tranziciona sila u indo-pacifičkom regionu“. Indija, Japan i Australija u poslednjih nekoliko godina jačaju vojne odnose s Vijetnamom, a Nju Delhi obezbeđuje naprednu obuku za njegove pomorske snage u razvoju i pilote borbenih aviona.

Jučerašnja potvrda dolaska američkog nosača aviona u Danang predstavlja krunu višemesečne vojne diplomatije iza zatvorenih vrata između Hanoja i Pentagona, saopštile su diplomate, preneo je Rojters. Mogućnost slanja američkog nosača aviona pojavila se kada se predsednik SAD Donald Tramp sastao s vijetnamskim premijerom Ngujenom Ksuanom Fukom u Beloj kući u maju prošle godine, a razgovori su nastavljeni na sastanku vijetnamskog ministra odbrane Ngoa Ksuana Liča s Matisom u avgustu u Vašingtonu.

Iako nijedan nosač aviona SAD nije bio u Vijetnamu od okončanja rata, u zemlji su u poseti na visokom nivou bili drugi manji ratni brodovi SAD, pošto su odnosi unapređeni u poslednjih nekoliko godina.

Planirana poseta nosača aviona SAD Vijetnamu je „izuzetno značajna“, rekao je Jan Stori, stručnjak za područje Južnog kineskog mora sa Instituta ISEAS Jusof Išak u Singapuru. „To je snažan simbol načina na koji se odnosi u domenu odbrane razvijaju u odnosu na jačanje Kine“, dodao je Stori.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari