Amerika veruje u snagu iračke vojske 1Foto:Freeimages/Dragon MasterGunner

Operacija za oslobođenje grada Mosula, poslednjeg velikog uporišta Islamske države u Iraku, nastavljena je, a Pentagon je saopštio da iračke snage napreduju brže nego što je planirano.

Međutim, portparol Pentagona Piter Kuk je upozorio da bi kampanja „mogla da zahteva izvesno vreme“, te ostaje da se vidi da li će džihadistička grupa da „ustane i bori se“.

U sukobima tokom noći između ponedeljka i utorka ekstremisti ID-a su napali tenkove iračkih snaga. Kako izveštavaju zapadni mediji, južna linija borbe je na oko 40 kilometara od grada.ID je osvojila Mosul u junu 2014, pre nego što je preuzela kontrolu nad većim delom severnog i zapadnog Iraka. Lider ekstremista Abu Bakr al Bagdadi je izabrao jednu džamiju u Mosulu za proglašenje „kalifata“, te bi oslobođenje grada imalo „simboličan značaj“, rekao je Kuk.

Koalicija od oko 30.000 pripadnika iračkih snaga bezbednosti, kurdski borci pešmerge, pripadnici sunitsko-arapskih plemena i šiitskih paravojnih snaga započeli su u ponedeljak operaciju za oslobođenje Mosula. Kurdi su u prvih nekoliko sati oslobodili nekoliko sela, a u ponedeljak uveče su saopštili da su ostvarili sve svoje glavne ciljeve, uključujući osvajanje teritorije od 200 kvadratnih kilometara i devet sela za 24 sata. Oni su takođe obezbedili dodatnu značajnu deonicu puta od kurdskog grada Irbila do Mosula.

„Rani pokazatelji su da su iračke snage do sada ostvarile svoje ciljeve i da su ostvarile više od planiranog za prvi dan. Ovo ide u skladu s planom Iračana, ali opet, rano je, i neprijatelji ovde imaju glas. Videćemo da li će ID da ustane i bori se. Međutim, uvereni smo da u svakom slučaju Iračani imaju kapacitet da obave ovaj posao i spremni smo da ih podržimo zajedno sa ostatkom koalicije“, rekao je Kuk.

Pripadnici snaga pešmergi su zauzeli položaje u području Hazer, izvestio je AP, pozivajući se na njihovog komandanta pukovnika Katara Šajkana.

Prema proceni Pentagona, u Mosulu još ima između 3.000 i 5.000 boraca ID-a. Kako se borbe približavaju gradu, raste bojazan za bezbednost civila koji su i dalje zarobljeni u tom području. Telekomunikacione usluge su od ponedeljka ponovo u funkciji, što je civilima omogućilo da se informišu o najnovijim detaljima o ofanzivi, kao i da Vladinim snagama pruže informacije o položajima ID-a. LJudima u području oko Mosula su, prenosi Bi-Bi-Si, pomešana osećanja – uzbuđeni su zbog mogućnosti oslobođenja grada, dok su s druge strane „pod stresom i zabrinuti“ kako će se ID odnositi prema njima i u strahu da će poginuti tokom vazdušnog napada ili u razmeni vatre.

Kuk je rekao da veruje da će na Mosul tokom sledećih 48 sati iz vazduha biti bačeno sedam miliona letaka, a stanovnicima je objašnjeno kako „je najbezbednije da se ponašaju dok se odigravaju borbe“. Prema pisanju britanskog servisa, u vazdušnim napadima koalicionih snaga na Mosul u ponedeljak su učestvovale i britanske letelice.

U operaciji učestvuje oko 30.000 pripadnika provladinih snaga, a glavni napad predvode iračke trupe. Oko 4.000 kurdskih boraca pokušava da oslobodi sela istočno od Mosula da bi omogućili vojsci prolaz do grada. Osoblje Američkih specijalnih operacija ima savetodavnu ulogu, a očekuje se da se tokom narednih dana pridruže i elitne iračke jedinice za borbu protiv terorizma.

Mosul, prestonica pokrajine Niniva, bogat je naftom i drugi je grad po veličini u Iraku. NJegov pad u ruke ID-a simbolizovao je uspon ekstremističke organizacije i njene kapacitete da kontroliše teritoriju. Mosul je jedan od gradova s najraznolikijim stanovništvom u Iraku, budući da u njemu žive sunitski Arapi, Kurdi, Asirci i Turkmeni, kao i razne verske manjine. Iako su mnogi pripadnici tih manjina pobegli od ID-a, mnogi lokalni sunitski Arapi su u početku pozdravili ekstremiste, budući da su bili nezadovoljni i besni zbog politike prethodnog saziva Vlade, koju su predvodili šiitski Arapi. Međutim, nakon dve godine brutalne vladavine ID-a, otpor je navodno počeo da raste u samom Mosulu. Jedna od glavnih bojazni za one koji su još tamo jeste učestvovanje pripadnika šiitske milicije u ofanzivi pošto su optuženi za sektaško nasilje u drugim oslobođenim gradovima.

Irački premijer Hajder al Abadi je pokušao da umanji bojazni, obećavši da će u Mosul moći da uđu samo iračke snage bezbednosti. Ako ID bude i istisnut iz grada, ekstremistička organizacija će i dalje kontrolisati područja severnog i istočnog Iraka.

Jedna od prepreka u operaciji za oslobođenje Mosula jesu civili. Oko 100.000 iračkih civila će možda da izbegne iz Mosula u Siriju i Tursku, saopštile su UN. Visoki komesar UN za izbeglice Filipo Grandi je zatražio još 61 milion dolara da bi se obezbedili šatori, kampovi i ćebad i ostale potrepštine za zimski period za raseljene ljude u Iraku i dve susedne zemlje. Strahuje se i da ID može da iskoristi civile kao ljudski štit, kao i da bi milion ljudi moglo da napusti svoje domove.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari