AP o lažnim tvrdnjama i činjenicama: Dezinformacije o ratu Izraela i Hamasa preplavljuju društvene medije 1Foto: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Otkako su borci Hamasa 7. oktobra upali u Izrael, poplava video-snimaka i fotografija koje navodno prikazuju sukob ispunila je društvene mreže što otežava da se razvrstaju činjenice od izmišljotina.

 

Iako se pojavilo mnoštvo stvarnih slika i izveštaja o pokolju, pomešani su sa onima u kojima korisnicima iznose lažne tvrdnje i lažno predstavljaju video snimke sa drugih događaja kao da su iz Gaze.

https://www.danas.rs/svet/izrael-savetovao-gradjanima-da-se-sto-pre-vrate-iz-egipta-i-jordana-i-izbegavaju-maroko/

Među izmišljotinama korisnici su delili lažne tvrdnje da je kidnapovan najviši izraelski komandant, širili lažni video koji imitira izveštaj Bi-Bi-Sija i gurali stare i nepovezane klipove ruskog predsednika Vladimira Putina sa netačnim engleskim natpisima.

Neke od dezinformacija koje se šire na internetu i činjenice koje je utvrdila agencija AP:

TVRDNJA: Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan zapretio je da će intervenisati u rat Izraela i Hamasa.

ČINJENICE: On to nikada nije rekao.

TVRDNJA: Izraelska vojska je u postu na društvenim mrežama na arapskom jeziku potvrdila da je 17. oktobra bombardovala bolnicu u Gazi.

ČINJENICE: Takva objava ne postoji.

TVRDNJA: Video-snimak kako emir Katara preti da će prekinuti snabdevanje sveta prirodnim gasom ako Izrael ne prestane da bombarduje Gazu.

ČINJENICE: Video je od pre šest godina i emir, šeik Tamim bin Hamad Al Tani, ne kaže to što mu se pripisuje.

TVRDNJA: Video prikazuje izveštaj Bi-Bi-Si njuza koji potvrđuje da je Ukrajina obezbedila oružje Hamasu.

ČINJENICE: Sadržaj videa je izmišljen, a snimak je nastao zloupotrebom logoa BBC-ja.

TVRDNJA: Dečak leži u velikoj lokvi krvi tokom rata Izraela i Hamasa.

ČINJENICE: To je snimak mladog glumca sa snimanja kratkog filma „Empty Place“ o istoriji Ahmada Manasre, Palestinca uhapšenog 13 godina 2015. godine.

TVRDNJA: Nimroda Alonija, najvišeg generala u izraelskoj vojsci, zarobi je Hamas već 7. oktobra u blizini pojasa Gaze.

ČINJENICE: Neistina. Aloni je viđen 8. oktobra na sastanku najviših izraelskih vojnih zvaničnika.

TVRDNJA: Snimak kako borci Hamasa sleću padobranom na sportski teren pre napada na izraelske građane 7. oktobra.

ČINJENICE: Iako je Hamas uptrebio paraglajdere da neke borce prebaci preko granice između Gaze i južnog Izraela, na snimku sportskog terena su padobranci u Kairu, u Egiptu, septembra ove godine.

TVRDNJA: Dva video-snimka prikazuju predsednika Rusije Vladimira Putina kako upozorava SAD da se „drže podalje“ od najnovijeg rata između Izraela i Hamasa.

ČINJENICE: Oba snimka su od pre nekoliko meseci. Putin govori o ratu Rusije i Ukrajine, a ne o ratu u Izraelu. Njegova izjava je izmenjena u prevodu na engleski.

AP će se i dalje baviti široko rasprostranjenim dezinformacijama, uključujući saradnju s kompanijama i organizacijama radi dodavanja činjeničnog konteksta obmanjujućem sadržaju koji kruži onlajn. Više o proveri činjenica je na sajtu AP.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari