Belgija daje politički azil Pućdemonu? 1Foto: STEPHANIE LECOCQ/EPA-EFE

Odobravanje političkog azila katalonskom lideru Karlesu Pućdemonu u Belgiji ne bi bilo nerealistično ukoliko bi on to zatražio. To je izjavio belgijski ministar za migracije Teo Franken.

„To nije nerealistično ukoliko sagledate situaciju. Oni već govore o kazni zatvora“, rekao je Franken za belgijsku televiziju VTM, preneo je Rojters.

Franknen, inače član flamanske ultranacionalističke partije N-VA naveo je da je pitanje koliko bi bilo fer suđenje Pućdemonu.

Odnosi između Belgije i Španije zahladneli su zbog slične situacije 90-ih i 2000-ih kada je Belgija odbila da izruči španski par, koga su tražili zbog navodnih veza sa baskijskom militantnom grupom ETA.

Protest u Barseloni

Nekoliko hiljada ljudi okupilo se u centru Barselone na skupu za jedinstvo Španije, manje od 48 sati posle proglašenja nezavisnosti Katalonije.

Današnje okupljanje protiv nezavisnosti te španske oblasti dolazi posle nekoliko skupova u petak uveče u Kataloniji, sa suprotnim zahtevom – za nezavisnost tog regiona.

Demonstranti danas uzvikuju „Pućdemona (smenjenog lidera Katalonije) u zatvor!“, dok u povorci idu gradom, gde je raspoređen veliki broj policajaca.

Parlament Katalonije u petak je, glasovima 70 od 135 poslanika, proglasio nezavisnost tog regiona od Španije.

Belgija daje politički azil Pućdemonu? 2

Foto: Javier Etxezarreta/EPA-EFE     

Ubrzo potom, Senat – gornji dom španskog parlamenta je odobrio uvodjenje prinudne uprave u Kataloniji, a španski premijer Mariano Rahoj je smenio katalonsku separatističku vlast i raspisao vanredne izbore za novi parlament Katalonije.

Pućdemon i dalje lider Katalonije

Katalonski lider Karles Pućdemon jeste i ostaće predsednik te oblasti, izjavio je Oriol Hunkeras, potpredsednik katalonske vlade koju su smenile španske centralne vlasti, prenela je agencija Frans pres.

„Karles Pućdemon jeste i ostaće predsednik, a Karme Forsadel jeste i ostaće predsednica katalonskog parlamenta, bar do dana kada će se građani izjasniti na slobodnim izborima“, rekao je Hunkeras lokalnom listu Punt-Avui.

Hunkeras je ocenio kao „državni udar protiv Katalonije“ odluku španskih centralnih vlasti da ukine autonomije te španske oblasti.

Parlament Katalonije u petak je, glasovima 70 od 135 poslanika proglasio nezavisnost tog regiona od Španije.

Ubrzo potom, Senat – gornji dom španskog parlamenta, je odobrio uvođenje prinudne uprave u Kataloniji, a španski premijer Mariano Rahoj je smenio katalonsku separatističku vladu i raspisao izbore za parlament Katalonije.

Predsednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani juče je izjavio da je bila ispravna odluka Španije da raspiše vanredne izbore u Kataloniji nakon što je taj region jednostrano proglasio nezavisnost.

Tajani je istakao da je stav Evrope veoma jasan i da niko neće priznati nezavisnost Katalonije.

 „Referendum je bio ilegalan i treba vratiti vladavinu zakona“, rekao je Tajani novinarima u Vatikanu, gde je prisustvovao forumu o budućnosti Evrope.

Prema njegovim rečima, izbori će Kataloncima omogućiti da odluče kakvu Vladu žele da imaju i da sve treba da bude u skladu sa Ustavom Španije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari