Bivši ruski agent otrovan u Britaniji? 1Dimitrij Peskov Foto: wikipedia

Britanija će „žestoko“ reagovati bude li se utvrdilo da je Rusija umešana u trovanje bivšeg špijuna Sergeja Skripala, kazao je danas šef britanske diplomatije Boris Džonson.

Rusija tvrdi da nema informacije zbog čega je bivši agent te zemlje Skripal kolabirao u engleskom tržnom centru u Solsberiju, ali da je Kremlj spreman da sarađuje u policijskoj istrazi, iako im to niko još nije ni tražio. Dmitrij Peskov, portparol ruskog predsednika Vladimira Putina, kazao je novinarima u Moskvi da postoji spremnost da se pomogne u istrazi. „Vidimo ovu tragičnu situaciju ali nemamo informaciju šta je uzrok svemu niti ko je odgovoran“.

Skripal (66) se nalazi u kritičnom stanju pošto je došao u kontakt sa „nepoznatom supstancom“, prenose britanski mediji. Navodi se i da je pronađen onesvešćen na klupi u tržnom centru Meltings u Solsberiju, na jugu Engleske, kao i njegova ćerka Julija Skripal (33), bez vidljivih povreda. Antiteroristička jedinica policije istražuje slučaj, ali su u lokalnoj policiji rekli da su „otvorenog uma“ kad je reč o njegovom uzroku, javlja Rojters.

Iz mera predostrožnosti, policija je zatvorila obližnji Zizi restoran. Supstanca nije identifikovana, ali lokalni mediji su izvestili da hitne službe sumnjaju na „moc´an sintetički opijat fentanil“. „Izgledalo je kao da su uzimali nešto prilično jako“, citirao je Bi-Bi-Si jednog od svedoka. Očevici događaja u tržnom centru navode da je devojka delovala kao da je mrtva, naslonjena na muškarca koji je „radio neke čudne pokrete ruke gledajući u jednu tačku uvis“.

Sergej Skripal je penzionisani ruski vojni obaveštajac uhapšen u Moskvi decembra 2004. Vojni sud u Moskvi osudio ga je avgusta 2006. za izdaju špijunažom. Proglašen je krivim za prenošenje identiteta ruskih obaveštajnih službenika koji rade na tajnom zadatku u Evropi britanskoj službi MI6, u zamenu za 100.000 dolara. Ruska federalna služba bezbednosti navela je da je počeo da radi za MI6 dok je služio u vojsci devedesetih godina prošlog veka.

Bio je jedan od četiri zatvorenika koje je Moskva pustila kao deo „zamene špijuna“ sa SAD 2010. Nešto kasnije je otišao u Britaniju.

Ceo slučaj podsetio je javnost na trovanje Aleksandra Litvinjenka 2006. Ovaj ruski disident i bivši obaveštajac umro je u Londonu pošto je popio čaj u koji je bila sipana radioaktivna supstanca. Litvinjenkova udovica Marina u izjavi za radio Bi-Bi-Si kazala je da je najnoviji događaj kao „deža vu“. „To samo pokazuje da treba da shvatimo ozbiljno sve one koji traže politički azil u Britaniji u potrazi za bezbednošću i sigurnošću“, rekla je Marina Litvinjenko. Prema njenim rečima, paralele sa slučajem njenog supruga su neosporne. I on se naprasno razboleo i prvobitno je to bilo teško objašnjivo. Nekoliko nedelja je trebalo da bi se utvrdilo da je uzrok lošeg zdravstvenog stanja trovanje.

Mediji podsećaju na još neke slučajeve. Georgi Markov, bugarski disident i novinar, otvoreni kritičar tadašnjeg bugarskog režima Todora Živkova otrovan je 1978. tako što mu je prolaznik na londonskom mostu Voterlu zabio kišobran u nogu. German Gorbuncov, ruski bankar u egzilu, preživeo je pokušaj ubistva marta 2012. U trenutku dok je izlazio iz taksija u Londonu pogođen je više puta iz pištolja sa prigušivačem. Bogati ruski biznismen Aleksandar Perepilični je novembra 2012. preminuo u Engleskoj od posledica trovanja, pokazala je toksikološka analize. Boris Berezovski, ruski oligarh u egzilu, pronađen je na podu kupatila sa maramom oko vrata u svojoj vili u Londonu 2013. Berezovski je stekao bogatstvo tokom haotične privatizacije državnog vlasništva u Rusiji nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. Bio je bliski saradnik ruskog predsednika Borisa Jeljcina ali se potom sukobio sa njegovim naslednikom Putinom i pobegao u Britaniju početkom prethodne decenije.

  1. Š. M.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari