Brnabić: Klimatske promene izazov, što direktnije da razgovaramo sa građanima 1Foto: FoNet/Vlada Srbije

Kao neko ko vodi vladu male zemlje, znam da treba da budemo transparentniji i da reformišemo vladu koristeći tehnologiju, kako bismo što više direktno komunicirali sa građanima i da bi oni uvideli da smo njihov servis, rekla je premijerka Ana Brnabić učesnicima Pariskog foruma o miru.

Brnabić je na panelu „Poboljšanje globalnog upravljanja u vremenima kovida i u budućnosti“ ocenila da je sve što je urađeno u poslednjih šest godina, kada je reč o primeni novih tehnologija, omogućilo Srbiji da se uspešnije od mnogih bori protiv pandemije.

„Već smo bili krenuli sa digatalnim udžbenicima, povezivali smo škole na brzi internet i to je omogućilo da ne izgubimo nijedan dan škole tokom pandemije, što Srbiju čini jednom od malog broja zemalja kojima je to uspelo“, rekla je premijerka.

Na pitanje moderatora o izazovima u budućnosti, rekla je da je optimistična.

„Veliki izazov predstavljaju klimatske promene, ali ako upotrebimo tehnologiju na pravi način, naša deca će živeti bolje, imati bolje poslove – ali moramo o tome razgovarati sa našim građanima što je direktnije moguće“, poručila je Brnabić.

Na opasku kako ambiciozne planove mogu u pitanje mogu da dovedu promene na vlasti, Brnabić je odgovorila da se u demokratskim zemljama usvajaju strateški dokumenti kako bi se postavili ciljevi bez obzira ko je na vlasti.

„Zato je važno poštovati demokratske principe, a posebno kada je reč o javnim raspravama“, ocenila je Brnabić.

Naglasila je da se, u kontekstu klimatskih promena i energetske tranzicije, sve glasnije čuje glas građana, koji žele da Vlada uradi nešto u pogledu kvaliteta vazduha ili čistoće zemljišta.

Ukazala je da je utoliko važnije da energetska tranzicija bude pravedna, jer će siromašnije zemlje upravo to zahtevati i ukazivati da su najbogatije zemlje bile među najvećim zagađivačima.

„Reći će da je sada bogatima lako da prođu kroz energetsku tranziciju, ali siromašniji će opet biti u zaostatku i prepušteni sami sebi“, upozorila je Brnabić, naglasivši kako je „utoliko važnije“ da tranzicija bude pravedna.

„Kada govorimo o globalnom upravljanju, moramo da priznamo sebi da je svet u popriličnoj zbrci – tu je pandemija, energetska kriza, migrantska kriza, tehnološke promene su ogromne a nismo ni stigli da popričamo o tome kako se menja koncept ličnih prava i sloboda“, ocenila je Brnabić.

Ona smatra da se trenutno svaka vlada sama bori sa tih „pet kriza“ kako bi zaštitila svoje građane i obezbedila stabilnost ekonomije.

„Potrebno da se na međunarodnim forumima, na multilateralnom nivou razgovara o tome kako se boriti protiv svih tih kriza istovremeno, a ne sa jednom po jednom“, zaključila je Brnabić.

Učešćem na Pariskom forumu o miru Brnabić je danas počela dvodnevni boravak u Francuskoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari