Da li Putin besciljno uništava po Ukrajini, ili ipak ima plan koji teži da ostvari? 1EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Iako se stekao utisak da Rusija organizuje zverske i besmislene neselektivne napade dronovima na ukrajinske gradove koji ne mogu uticati na tok rata, posle desetodnevne kampanje, u kojoj su masovno korišćeni turski dronovi, pokazalo se da je glavni cilj ruske akcije je uništavanje velikog dela ukrajinske energetske infrastrukture.

Uništavajući energetsku infrastrukturu, režim Vladimira Putina pokušava da jedan broj urbanih područja u Ukrajini pretvori u mesta na kojima će mnogima biti teško da prežive zimu bez osnovnih usluga poput struje, grejanja ili javnog prevoza.

Samo od 10. oktobra do danas u ruskim napadima uništeno je oko 30 odsto ukrajinskih energetskih stanica, što je uvertira za novu humanitarnu katastrofu, ali i logističku noćnu moru. Postaje jasno da se ruska strana ne samo fokusirala na strategiju terora protiv civilnog stanovništva – jer ne znaju kako drugačije da odgovore na ukrajinsku ofanzivu – već uništavanjem energetske infrastrukture pokušavaju da zimu pretvore u svoju saveznik. Problemi izazvani ruskim napadima u Ukrajini su već dramatični, a propagandno potcenjivanje protivnika ponovo se pokazuje opasnim.

Ukrajinska vlada je saopštila da je napadnuto 408 lokacija u Ukrajini, uključujući 45 energetskih postrojenja različitih tipova. Između ostalog, Rusi su uništili nekoliko gradskih toplana koje proizvode paru za grejanje stanova i poslovnih prostorija. Predstavnik Svetske zdravstvene organizacije Hans Henri Kluge upozorio je da uništavanje kuća i sprečavanje pristupa gorivu ili struji postaje „pitanje života i smrti“. Posebno je osetljivo pitanje grejanja. Koordinatorka UN za Ukrajinu Deniz Braun već je najavila da će zbog pogoršanja uslova života doći do značajnog porasta mortaliteta.

U delovima Kijeva građani su upozoreni da ne piju vodu koja se zamutila posle ruskih napada. Ukrajinske vlasti postavljaju poljske kuhinje kako bi nahranile one koji su ostali bez vode i struje. Građani stoje u redovima za čistu vodu i upozoreni su da štede zalihe. Delovi pojedinih gradova danima su bili bez struje, pa su lokalne bolnice zavisile od agregata. U mnogim visokim zgradama pritisak vode je toliko nizak da ga imaju samo oni na nižim spratovima.

Kremlj opravdava teror nad civilnim stanovništvom Ukrajine kao odmazdu za napad na Krimski most. Tvrde da pored energetske infrastrukture napadaju i lokacije sa vojnom opremom i skladištem naoružanja. Većina dronova koji se koriste u napadima su iranske proizvodnje, jeftini su i često se na desetine lansiraju istovremeno.

Kremlj opravdava teror nad civilnim stanovništvom Ukrajine kao odmazdu za napad na Krimski most. Tvrde da pored energetske infrastrukture napadaju i lokacije sa skladištima vojne opreme i naoružanja. Većina dronova koji se koriste u napadima su iranske proizvodnje, jeftini su i često se na desetine lansiraju istovremeno.

Brigadni general Patrik S. Rajder, sekretar za odnose sa javnošću Pentagona, primetio je da ruska strana „očigledno pokušava da nanese bol civilnom društvu, kao i da utiče na ukrajinske snage“ napadom na električnu mrežu. Međutim, on je naveo da su Ukrajinci pokazali sposobnost da brzo poprave i podignu mreže za snabdevanje električnom energijom.

Sada se postavlja pitanje da li Zapad može dovoljno brzo da snabdeva Ukrajince dodatnim savremenim sistemima PVO da smanji broj uspešnih ruskih napada na energetsku infrastrukturu, piše Jutarnji list.

Ruske vojne snage su do sada prvenstveno uspevale da izazovu prkos Ukrajinaca zbog napada na civilnu infrastrukturu, ali je otvoreno pitanje da li zaista mogu da unište osnovne preduslove života u nizu sredina, posebno kada padne temperature. Trenutno, u većini ukrajinskih oblasti postoje privremeni prekidi u vodosnabdevanju, obustave javnog prevoza (tramvaja) zbog nestanka struje ili praktičnih problema kao što je polumrak u restoranima i kafićima zbog naloga za uštedu energije i nestanka struje, ali se nastavlja uništavanje infrastrukture moglo bi imati zlokobne posledice.

Nemci su odgovorili hitnom pošiljkom visokotehnoloških protivvazdušnih odbrambenih sistema. To su toliko novi i napredni sistemi da ih još nisu poslale na upotrebu čak ni nemačke vojne snage. Amerikanci se trenutno spremaju da pošalju dva specijalna raketna bacača koji su štitili Vašington od 2005. godine. Reč je o tzv NASAMS (Nacionalni napredni raketni sistemi zemlja-vazduh) sistemi koji koriste rakete srednjeg dometa i radar za otkrivanje neprijateljskih pretnji pod nazivom GhostEie. Reč je o najsavremenijem sistemu za otkrivanje, identifikaciju i uništavanje neprijateljskih aviona, dronova ili projektila, koji je već integrisan u sisteme 12 zemalja i najčešće se koristi kao štit za najvažniju infrastrukturu ili imovinu. . Slanje novih protivvazdušnih raketa ove nedelje su najavile i Francuska, Holandija i Španija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari