Draga premijerko, danas sam osetila bol 1

Na ulicama Varšave i drugih gradova u Poljskoj protestovale su ovih dana hiljade Poljakinja i Poljaka revoltiranih zbog inicijative Poljske katoličke crkve da se prekid trudnoće u potpunosti zabrani. To bi značilo da abortus neće smeti da se obavi čak ni ako postoje zdravstvene opasnosti po život trudnice ili ploda, ili ako se utvrdi da je trudnoća posledica silovanja.

Poljakinje su najpre iskazale nezadovoljstvo tako što su jedna za drugom napuštale nedeljnu misu u crkvama u kojima su sveštenici pozivali državu i vernike i vernice na čuvanje nerođenog života i pooštravanje kaznenih mera.

Predlog Poljske crkve podržala je i poljska premijerka Beata Šidlo, koju su potom nezadovoljne žene počele da obasipaju porukama i mejlovima potanko je obaveštavajući o promenama u svom telu tokom menstrualnog ciklusa. Jedna od poruka, kako izveštavaju mediji, bila je: „Draga premijerko, danas sam osetila bol u levom jajniku, mislim da ovuliram“, ili „… dobila sam menstruaciju na vreme, prvog dana sam imala bolove kao i obično…“ Namera ovako iscrpnih izveštaja je da se pruži „pomoć“ poljskoj vladi kad već želi da „kontroliše naše materice, jajnike i trudnoće“.

Poljska je jedna od evropskih zemalja sa najrestriktivnijim zakonima o reproduktivnim pravima. Pridružuje joj se Irska, gde se abortus može obaviti samo ako je žena životno ugrožena, kao i Malta, zasad najrigoroznija, u kojoj se trudnoća ne sme prekinuti ni pod kojim uslovima, a lekarima koji obave taj zahvat preti zatvorska kazna do tri godine.

Zbog ovako strogih zakona, kojim se odriče žensko ljudsko pravo na kontrolu sopstvenog tela i reproduktivnog zdravlja, žene ovih država su prinuđene da zahvat obave u drugoj zemlji, neretko iz straha od društvene stigme, ili da to učine ilegalno. Poznato je nekoliko presuda Evropskog suda za ljudska prava vezanih za dostupnost abortusu Poljakinja i Irkinja. U slučaju jedne tinejdžerke, kojoj je uskraćeno pravo na prekid trudnoće kao posledice silovanja, Sud je presudio da je Poljska prekršila član 8 Evropske konvencije o ljudskim pravima i dao mišljenje da je devojci uskraćeno pravo na objektivno medicinsko savetovanje. Sud je osudio i Irsku u slučaju tri Irkinje, koje su pretrpele teške zdravstvene posledice zbog nemogućnosti da prekinu trudnoću.

S druge strane, postoje alternativne prakse koje za cilj imaju da ženi u ovako rigoroznim okolnostima olakšaju pristup abortusu u slučaju neželjene trudnoće. Poznat je projekat holandske doktorke Rebeke Gomperts, koja na brodu u međunarodnim vodama obavlja abortuse ženama iz zemalja u kojima je to zabranjeno, rukovodeći se osnovnim ljudskim pravima na odlučivanje o sopstvenom telu i kontrolu rađanja. Film „Vessel“ dokumentuje plovidbu doktorke Gomperts i njenog tima, dolazak do Irske, Portugala, Poljske, prikazujući istovremeno društvene otpore u tim zemljama, iskazane kroz proteste desničarskih i verskih organizacija, u kojima, kako se primećuje na filmu, dominiraju muškarci.

Problema ima i u katoličkim zemljama gde je abortus dozvoljen na zahtev žene u prva tri meseca trudnoće, poput Italije, Portugala, Hrvatske, u kojima se lekari često pozivaju na “prigovor savesti” ukoliko ne žele da obave zahvat. Među ostalim evropskim zemljama, načelno, žene imaju pristup abortusu na sopstveni zahtev u prva tri meseca trudnoće, a najliberalnije zakone imaju Švedska i Holandija, gde se prekid trudnoće može obaviti do 18. odnosno do 22. nedelje na zahtev trudnice.

Izvan Evrope, islamske zemlje se smatraju najstrožim u ovom pogledu, dok je u Kini, gde parovi mogu imati samo jedno dete, slučaj obrnut – žene su prisiljene na prekid trudnoće.

Pooštren zakon u Makedoniji

U bivšoj Jugoslaviji abortus je legalizovan 1977, pa je tako ostalo do danas u njenim bivšim republikama. Prekid trudnoće se legalno obavlja u prva tri meseca, ili kasnije ako postoje zdravstveni razlozi. Međutim, odnedavno je u Makedoniji pooštren zakon o prekidu trudnoće, čime je ženama ograničena mogućnost da ostvare to pravo. U Makedoniji je abortus dozvoljen u prvih deset nedelja jednom godišnje, a drugi put samo ako su trudnica ili plod zdravstveno ili životno ugroženi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari