INTERVJU Američka novinarka Arva Dejmon: "Ostaje da se vidi koliki je nivo tolerancije na smrt Palestinaca" 1Foto: Facebook/Arwa Damon

Skoro četiri nedelje traje sukob između Hamasa i Izraela, a prema dostupnim podacima, najviše stradaju palestinski civili u Pojasu Gaze.

Arva Dejmon, novinarka i bivša dopisnica CNN- a za Bliski istok, u razgovoru za Danas ocenjuje da bismo trebali da napravimo razliku između „stava zapadnih vlada i zapadnog stanovništva“.

Ona ističe da je „sasvim jasno da zapadne vlade imaju nesavesni nivo tolerancije za smrt palestinskih civila, kao i da izjave izraelskog premijera Benjamina Netanjahua za Palestince predstavljaju više od noćne more“.

„U tom smislu Izrael može da deluje nekažnjeno. Međutim, sada vidimo određeni stepen demonstracija na kojima se poziva na prekid vatre, kakav nismo videli u prethodnim bombardovanjima Gaze“, kaže Dejmon.

Kako vidite glasanje o rezoluciji u UN kojom se poziva na „humanitarno primirje u Gazi“? SAD su glasale protiv.

U jednom smislu, to je jasan odraz da ogromna većina država želi primirje. Žele da vide kako humanitarna pomoć ulazi u Pojas Gaze, žele da vide kraj smrti civila u Gazi.

Međutim, to je neobavezujuća rezolucija i s obzirom da SAD nastavljaju da čvrsto glasaju „ne“, to je samo izraz podrške Izraelu.

Hoće li Turska i druge arapske zemlje na bilo koji način pomoći Palestincima koji stradaju u Pojasu Gaze?

Da i ne. Zavisi od toga kako neko definiše „pomoć“.

Ako „pomoć“ znači humanitarnu pomoć, prevoz povređenih u bolnice u regionu kako bi dobili medicinsku negu i slanje humanitarne pomoći, onda – da, imajući u vidu da je humanitarna pomoć efektivno blokirana i da ne može da uđe na bilo kom značajnijem nivou, dok evakuacija povređenih nije čak ni „na stolu“.

Ukoliko „pomoć“ znači korišćenje tačaka pritiska koje imaju ili preduzimanje hrabrijeg koraka koji bi mogao da rizikuje interese koje je region povezao sa SAD i Izraelom, onda verovatno – ne.

Hoćemo li videti kako Egipat jednostrano otvara granicu sa Gazom, bilo da dozvoli stranim državljanima da odu ili da više pomoći priteče i da rizikuje svoj odnos sa SAD? Malo verovatno.

Hoćemo li videti kako Egipat i Jordan poništavaju mirovne sporazume potpisane sa Izraelom? Ne.

Hoćemo li videti da su nacije poput Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) koje su nedavno potpisale mirovne sporazume između Izraela i UAE poništene? Ne. Bar ne u ovoj fazi.

Ostaje da se vidi koliki je nivo tolerancije na smrt Palestinaca za arapske lidere.

Pojedini mediji su preneli da je izraelski premijer Benjamin Netanjahu pozvao na teoriju o „Amalecima“, naciji u hebrejskoj Bibliji, kako bi opravdao ubijanje stanovnika Gaze u ratu između Izraela i Hamasa i naveli da je to u stvari poziv na genocid. Kako vi to tumačite? Citat na koji se Netanjahu pozao, piše sarajevski portal Klix, je Samuelova knjiga u 15. poglavlju 3. stih: „Sada idi i udari Amaleka, potpuno uništi sve što imaju i nemoj ih poštedjeti; ali ubijte i muškarca i ženu, dojenče, vola i ovcu, devu i magarca“.

Svakako ne mogu da govorim u ime Netenjahuovog načina razmišljanja. Ali ovakva retorika šalje nezamislive talase straha među palestinsko stanovništvo. Ovo je za njih i više od „noćne more“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari