Iz zatvora na funkciju premijera 1Foto: EPA-EFE/ IGOR KOVALENKO

Premijer Kirgistana Kubatbek Boronov podneo je juče ostavku nakon postizbornih protesta i nemira koji su doveli i do poništavanja rezultata nedeljnih parlamentarnih izbora.

Umesto Boronova, inače saveznika proruskog predsednika Soronbaja Ženbekova, postavljen je Sadir Žaparov, nacionalistički političar koga su, između ostalih, pristalice opozicije, u postizbornom metežu u ponedeljak uveče oslobodile iz zatvora.

Novi premijer izabran je tokom vanrednog sastanka parlamenta u jednom hotelu, prenose agencije, pošto su demonstranti zauzeli zgradu parlamenta i vlade, saopštila je pres služba parlamenta.

Nešto ranije opozicija je pozvala na vanredno zasedanje parlamenta radi glasanja o novoj vladi. Iako se u početku činilo da neće biti kvoruma, kasnije se okupilo 62 od 120 poslanika.

Sud u Biškeku u utorak je preinačio osuđujuću presudu protiv novog premijera Žaparova koji je bio osuđen na 11,5 godina zatvora zbog organizovanja neovlašćenog skupa u Karakolu 2013. i uzimanja za taoca guvernera regiona.

Kirgiski mediji prenose da je više od desetak političkih partija formiralo koordinaciono veće čiji je cilj „vraćanje stabilnosti i vladavine zakona“.

Oni kritikuju predsedništvo zbog toga što nije obezbedilo poštene izbore.

Ipak, stranka novog premijera odbija da prizna koordinaciono veće.

Epilog nereda, koji su izbili nakon objavljivanja preliminarnih rezultata izbora je više od 700 povređenih i jedan stradali.

Biškek je, prenose tamošnji mediji, u utorak bio mirniji.

Predsednikova kancelarija je i dalje pod kontrolom demonstranata, a bilo je izveštaja o „grupama ljudi koji su lutali ulicama ciljajući kompanije i druge organizacije“.

Iz kabineta predsednika Ženbekova saopšteno je „da je predsednik u glavnom gradu, uprkos tome što se nije pojavio u javnosti“.

Faktički on je i dalje predsednik države, iako je, kako piše Bi-Bi-Si, izrazio spremnost da podnese ostavku.

Pojedini izveštaji ukazuju da su zabeleženi nemiri i van glavnog grada, te da je navodno nekoliko rudnika zlata i uglja – kako kažu ključnih za „istrošeni državni budžet“ – zaplenile ili oštetile kriminalne bande.

Banke i mnoge prodavnice i restorani bili su zatvoreni u centru Biškeka, a vlasnici prodavnica uklanjali su svoju robu iz radnji zbog straha od pljački.

Kasiet Karačolkova, portparolka kompanije Alliance Altin, koja upravlja drugim najvećim rudnikom zlata u Kirgistanu, sa sedištem u zapadnom regionu Talas, rekla je za AFP da su „radovi u rudniku prestali pošto je grupa muškaraca upala u prostorije i zapalila jedinicu za proizvodnju“.

Istovremeno, iz kompanije koja kontroliše ogromni rudnik uglja u regionu Narin saopšteno je da je „kriminalna banda zaplenila njihov rudnik, a kancelarije opljačkala“.

Poslovna udruženja u zajedničkom pismu pozvali su političke stranke da „osiguraju bezbednost kako bi pomogli preduzećima koja se ionako suočavaju sa ogromnim gubicima usled pandemije virusa korona“.

Događaji u Kirgistanu brinu Rusiju koja ima moćan uticaj u ovoj bivšoj sovjetskoj zemlji pozicioniranoj između Kine i Kazahstana.

Kako je kazao Dmitrij Peskov, portparol ruskog predsednika Vladimira Putina, „Kremlj je sasvim sigurno zabrinut zbog nemira“.

Ruske vojne vlasti saopštile su da su pojačale bezbednost u svojoj bazi van Biškeka.

Sjedinjene Države su, u međuvremenu, pozvale sve strane da se „uzdrže od nasilja i izborni spor reše mirnim putem“.

Usled optužbi za masovnu kupovinu glasova, Centralna izborna komisija Kirgistana potvrdila je u utorak da je „poništila izborne rezultate“ prema kojima su četiri političke stranke od 16 prešle su cenzus za ulazak u parlament, od kojih su tri su u bliskoj vezi sa predsednikom Ženbekovim.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari