Izraelu naloženo da 'obuzda smrt', ali ne i prekid vatre: Izrečena presuda MKS u Hagu u slučaju genocida u Gazi 1Foto: EPA-EFE/REMKO DE WAAL

Za slučaj genocida postoji dovoljno dokaza. Sud neće odbaciti slučaj koji optužuje Izrael za genocid u Gazi, navela je predsednica Međunarodnog suda pravde, Džoan E. Donohu, na početku iznošenja dugo očekivane odluke sudskog veća od 17 sudija, prenela je Al Jazeera English.

Naime, sud u Hagu je naložio Izraelu da preduzme sve mere da spreči genocid.

Od Izraela je, između ostalog, zatraženo da pokuša da „obuzda smrt i štetu u Pojasu Gaze“, ali nije naređen prekid vatre.

Sud kaže da Izrael „mora da spreči i kazni podsticanje na genocid“ u Pojasu Gaze.

Takođe, zahteva se da dozvoli humanitarnu pomoć u Pojasu Gaze.

Neka prava koja traži Južna Afrika u predmetu za genocid protiv izraelskog rata u Gazi su uverljiva, navela je predsednica suda.

„Postoji veza između prava koje je polagala Južna Afrika za koja je sud smatrao uverljivim i barem nekih od privremenih mera koje su tražene“.

Izrael mora osigurati očuvanje dokaza o navodnom genocidu, kazala je sutkinja Donohu nalažući Izraelu da se prijavi sudu u roku od mesec dana.

Presuda dolazi u ranoj fazi u slučaju Južne Afrike u kojem se navodi da vojna akcija Izraela u ratu sa Hamasom u Gazi predstavlja genocid. Izrael oštro odbacuje optužbe i tražio je od suda da odbaci slučaj.

Neke optužbe protiv Izraela, dodala je, potpadaju pod odredbe Konvencije o genocidu te da Sud priznaje pravo Palestinaca da budu zaštićeni od dela genocida prema Konvenciji.

Predsednica MKS je navela izjave izraelskih zvaničnika izrečene „dehumanizujućim jezikom“ koje se koriste protiv Palestinaca. Sud je, kaže, uzeo u obzir brojne izjave visokih izraelskih zvaničnika.

Posebno je skrenula pažnju na izjave izraelskog ministra odbrane Joava Galanta koji je naredio „potpunu opsadu“ Gaze i poručio trupama da se bore protiv „ljudskih životinja“.

Predsednik Isak Hercog kaže: „Cela nacija je ta koja je odgovorna“.

Sutkinja Donohu je rekla da sud zaključuje da ima „prima facie“ nadležnost u ovom slučaju.

„Prima facie“, pojasnio je stručnjak za Gardijan, znači – „Da bi dobila bilo kakve privremene mere Južna Afrika ne mora da dokazuje da se genocid dogodio. Sve što treba da dokaže jeste da je sud na prvi pogled nadležan, ili„prima facie“, i da bi neka dela na koja se žali – u ovom slučaju broj ubijenih i prisilno raseljavanje Palestinaca u Gazi – mogla da potpadaju pod Konvenciju o genocidu.

Sednici je prisustvovalo 16 sudija, od 17.-članog veća suda.

„Sudija Robinson, koji je propisno učestvovao i u odlučivanju i u konačnom glasanju, iz razloga koji su mi poznati, danas nije u mogućnosti da zauzme svoje mesto u klupi“, rekla je sutkinja Donohu koja je svoje izlaganje počela pozivajući se na napad Hamasa u Izraelu 7. oktobra.

Nastavila je rekavši da je Izrael pokrenuo veliku vojnu operaciju u Gazi kopnom, vazduhom i morem koja je izazvala ogromne civilne žrtve, opsežno uništenje civilne infrastrukture i raseljavanje ogromne većine stanovništva Gaze.

Sud je, kako je navela, svestan razmera ljudske tragedije koja se odvija u regionu „duboko zabrinut zbog kontinuiranog gubitka života i ljudske patnje“.

Južna Afrika je zatražila od sudija da „kao krajnje hitno“ uvedu takozvane privremene mere za zaštitu Palestinaca u Gazi dok se slučaj sporo odvija pred sudom, što će verovatno trajati godinama.

Na vrhu južnoafričke liste je zahtev da sud naredi Izraelu da „odmah obustavi svoje vojne operacije u i protiv Gaze“.

Portparol izraelske vlade Ejlon Levi rekao je u četvrtak da Izrael očekuje da sud odbaci slučaj.

„Očekujemo da će MSP odbaciti ove lažne i netačne optužbe“, rekao je on.

Današnja odluka MKS ne bavi se suštinskom optužbom slučaja – da li je došlo do genocida – već je fokusirana na hitnu intervenciju koju traži Južna Afrika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari