"Kada je rešenje za vaš problem Dejvid Kameron, znajte da ste u velikoj nevolji": Analiza Sajmona Dženkinsa za Gardijan 1Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Suela Braverman nikada nije trebalo da bude ministarka unutrašnjih poslova. Nju su postavili Liz Tras, a zatim Riši Sunak iz dva loša razloga, ocenjuje u kolumni za Gardijan Sajmon Dženkins dodajući da je jedno njeno imenovanje bilo uzvratna ulsuga za njenu podršku u njihovim liderskim kampanjama.

Drugi je, dodaje, bio da imaju desničarski glas u kabinetu.

Bravermanova je smenjena ne zato što je vršio pritisak na višeg šefa policije da otkaže subotnji propalestinski protest. Ona je razbesnela Sunaka tako što je napisala novinski članak o tome. I to, ukazuje Dženkins, nije način na koji se vodi država.

Nema ničeg neobičnog u tome da premijer želi da uravnoteži partijske frakcije u kabinetu. Ali test ne bi trebalo da bude lojalnost, već spremnost za funkciju.

Boris Džonson je to zanemario 2019. kada je razrešio iz kabineta sposobne ministre iz prioda vladavine Tereze Mej i zamenio ih drugorazrednim. Sunak nije uspeo da ispravi tu grešku i zbog toga je kažnjen.

Vlada sa savršeno sigurnom većinom bila je u stalnoj krizi prvenstveno zbog lošeg kvaliteta njenog višeg članstva, što je u sramotnim detaljima otkriveno u istrazi o kovidu. Sa mogućim izuzecima Majkla Gouva i Džejmsa Kleverlija, Sunak je izabrao drugorazredni i trećerazredni tim.

Od tada seče i presvlači. Ministri poput Granta Šapsa promenili su četiri mesta u kabinetu za nešto više od godinu dana.

Kazali su da su potrebne dve godine pre nego što ministri mogu efikasno da vode svoje kancelarije. Do tada kancelarije vode njih. To zavisi od toga da li im je to dozvoljeno. Bravermanova je ilustrovala koliko je sadašnja državna služba oslabljena u mogućnosti da savetuje i, ako je potrebno, obuzda neposlušnog pridošlicu.

Glupost je verovati da su zvaničnici tu da rade ono što im se kaže. Oni predstavljaju zakonitost i iskustvo u vladi i potrebu za koordinacijom. Trenutno, ministarstva kao što su pravosuđe, zdravlje, saobraćaj i stanovanje deluju stalno preopterećena i podložna nevoljama.

Ništa više ne šteti vladinom resoru od stalne promene ministara. Pod sadašnjom torijevskom partijom, to je postalo bolest.

Sunak je pošten i vredan premijer, ali mu đavolski nedostaje zdravih saveta. Malo je verovatno da će ostati više od godine dana u Dauning stritu i ima pravo da se moli da to protekne mirno.

On je dao Ministarstvo unutrašnjih poslova u ruke Kleverlija i vratio Dejvida Kamerona na funkciju – barem on ima vrlinu iskustva. Ali kada jedina figura predviđena da bude ministar spoljnih poslova nije bio član nijednog doma parlamenta, onda znate da su Torijevci u velikoj nevolji. (Kameron će sada ući u Dom lordova).

Konzervativna partija je sebe definisala pre svega kao klub. Njihovi lideri su znali da se mogu osloniti na prijateljstvo, lojalnost i dobro ponašanje, posebno na funkciji. Sadašnja partija je sasvim drugačija.

To je grupa samovoljnika, pojedinaca i usamljenika. To svakako nije klub. Na njih se sada može osloniti u jednoj stvari: da pretvore Sunakovu premijersku poziciju u žestoku primarnu kampanju za njegovo nasledstvo, zaključuje Dženkins.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari