Kina i Japan potvrdili 'strateške odnose' na retkom sastanku lidera 1foto: EPA-EFE/YONHAP SOUTH KOREA OUT

Kineski predsednik Si Đinping i japanski premijer Fumio Kišida na svom prvom sastanku u godinu dana, u četvrtak uveče su se obavezali da će razvijati obostrano korisne odnose, što je znak da dve najveće azijske ekonomije žele da poprave zategnute veze.

Dvojica lidera su u jednočasovnom razgovoru na marginama samita Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) u San Francisku takođe razmatrala kinesku zabranu japanskih morskih plodova i slučaj japanskog biznismena koji je pritvoren u Kini.

Dve zemlje bi trebalo da se „usredsrede na zajedničke interese“ i potvrde svoj „strateški odnos od obostrane koristi i da mu daju novo značenje“, rekao je Si Kišidi na sastanku delegacija.

U zajedničkoj izjavi iz 2008. godine, Japan i Kina su se saglasili da će razvijati „obostrano koristan odnos zasnovan na zajedničkim strateškim interesima“.

Međutim, ova fraza se poslednjih godina ređe koristi jer su se stari rivali sukobili oko niza pitanja kao što su teritorijalni sporovi, trgovinske tenzije i Tajvan, ostrvo s demokratskom samoupravom koje Peking smatra svojim.

Nedavno su veze stavljene na nov test kineskom zabranom japanskih morskih plodova posle odluke Tokija u avgustu da u more ispušta prečišćenu vodu iz oštećene nuklearne elektrane Fukušima.

Kišida je posle sastanka novinarima rekao da je snažno pozvao Sija da odustane od zabrane i takođe tražio brzo oslobađanje biznismena, čiji je slučaj zadao ogroman udarac njihovim bliskim ekonomskim vezama.

Si je rekao da bi Japan trebalo ozbiljno da shvati zabrinutost zbog ispuštanja vode iz Fukušime i da odgovorno postupa, prenela je kineska državna novinska agencija Sinhua.

Dve strane su se takođe obavezale da će održati dijalog na visokom nivou o ekonomskim pitanjima i pozdravile pokretanje novog okvira za razgovor o kontroli izvoza, saopštilo je japansko ministarstvo spoljnih poslova.

Sastanak Kišida-Si usledio je posle dugo očekivanog samita predsednika SAD Džoa Bajdena (Joe Biden) i Si u kojima su se dve supersile dogovorile da, između ostalog, otvore predsedničku telefonsku liniju i obnove komunikaciju između vojski dve zemlje.

Kišida se takođe sastao sa Bajdenom na samitu APEC-a gde su razgovarali o nizu pitanja, uključujući „zajedničke izazove“ koje imaju u odnosima s Kinom.

Na marginama samita APEC-a, Kišida je takođe razgovarao s predsednikom Južne Koreje Jun Suk Jeolom na njihovom sedmom sastanku ove godine. Njih dvojica su obećala da će se zalagati za produbljivanje saradnje i razgovarali su o zajedničkim zabrinutostima poput raketnih testova Severne Koreje.

Jun, Kišida i Bajden su takođe održali kratak trilateralni sastanak u četvrtak, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari