Kineski hakeri osumnjičeni da su hakovali stotine organizacija i vladinih agencija 1foto: Shutterstock/Maksim Shmeljov

Kineski hakeri iza kojih navodno stoji Kina sumnjiče se da su iskoristili bezbednosnu rupu u uređaju za bezbednost e-pošte da probiju mreže stotina organizacija iz javnog i privatnog sektora širom sveta, od kojih je skoro trećina vladinih agencija, uključujući ministarstva spoljnih poslova, saopštila je danas firma za sajber bezbednost Mandiant.

U njihovom postu na blogu, Mandiant, koji se nalazi u vlasništvu Gugla izraženo je „jako ubeđenje“ da je grupa koja je iskoristila ranjivost u softveru na Mejl Sekjuriti Gatevej kompanije Barakuda Netvorks bila angažovana u „špijunskoj aktivnosti sa podrškom Narodne Republike Kine“.

Hakeri su poslali mejlove koji sadrže „zaražene“ priloge sa datotekama kako bi dobili pristup uređajima i podacima određenih organizacija, rečeno je iz Mandianta.

Od tih organizacija, 55 odsto je bilo iz Amerike, 22 odsto iz Azije i Pacifika i 24 odsto iz Evrope, Bliskog istoka i Afrike, a uključivale su ministarstva spoljnih poslova u jugoistočnoj Aziji, spoljnotrgovinske kancelarije i akademske organizacije u Tajvanu i Hong Kongu.

Mandiant navodi da su hakeri tražili mejl naloge osoba koje rade za vladu na političkim ili strateški zanimljivim pitanjima za Kinu.

Vlada SAD optužila je Peking da su oni njihova glavna pretnja u sajber špijunaži.

Kina sa druge strane tvrdi da se SAD takođe bave sajber špijunažom protiv nje, hakujući kompjutere njenih univerziteta i kompanija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari