"Inženjerka kojoj je matematika bila terapija": Ko je Elizabet Born, bivša premijerka Francuske? 1Foto: EPA-EFE/RONALD WITTEK

Francuska premijerka Elizabet Born podnela je ostavku u ponedeljak posle višednevnih sve grozničavih spekulacija o skoroj rekonstrukciji vlade.

Predsednik Emanuel Makron, koji nastoji da da novi podsticaj svom drugom mandatu pred izbore za Evropski parlament i Olimpijske igre u Parizu ovog leta, zahvalio je Born na njenom „uzornom radu u službi nacije“.

U svom pismu ostavke, Borne je rekla da je „nužnije nego ikada da se nastave reforme“ koje sprovodi vlada.

„Želim da vam kažem koliko sam bila strastvena prema ovoj misiji“, napisala je ona i dodala da je „vođena stalnom brigom koju delimo da postignemo brze i opipljive rezultate za naše sugrađane“.

Ipak, jasno je, piše Gardijan, dala do znanja da odluka da podnese ostavku nije bila njena i da je primila k znanju predsednikovu želju da imenuje novog premijera.

Prema francuskom sistemu, predsednik imenuje premijera, ali ne može da ga razreši sa funkcije. Umesto toga, oni moraju da zatraže njihovu ostavku.

Sredinom jula prošle godine Makron je odlučio da ne smeni premijerku Elizabet Born i nije podlegao pritisku da promeni politiku koju je ona vodina u proteklih nekoliko burnih meseci.

Opozicioni lideri tada su od predsednika tražili da rekonstruiše vladu, ali bez jasnog kandidata da zameni Born, za koju kritičari kažu da joj nedostaje harizma, a pristalice da je već ispunila mnoga Makronova predizborna obećanja, francuski lider je odlučio tada da je zadrži na čelo kabineta.

Ko je Elizabet Born?

Elizabet Born je tokom Makronovog celog mandata bila na na određenim funkcijama. Born, koja je po profesiji inženjer, ima veliko iskustvo u savetovanju ključnih ministara, pisao je Gardijan.

Na poziciji minstarke rada je bila od 2020. a tokom tog perioda mnoge njene odluke izazivale su kritike radničkih sindikata, a pre svega levice. Tokom njenog mandata uvela je promene koje su otežale poziciju nezaposlenih da pre svega dobiju određene benificije, a smanjila je i mesečne isplate za neke od nezaposlenih,

Born je ušla u istoriju kao prva žena koja je nakon 30 godina postavljena za premijerku Francuske. Pre nje, to je bila Edit Kreson, koja je kratko bila na čelu francuske vlade i  u periodu od maja 1991. do aprila 1992. i to u vreme kada je predsednik bio socijalista Fransoa Miteran.

„Ovu nominaciju posvećujem svim devojčicama u Francuskoj i poručujem im da slede svoje snove. Ništa ne bi trebao da zaustavi borbu žena za svoju poziciju u društvu“, rekla je Born preuzimaći pre dve godine premijersku dužnost.

Born je bila i ministarka saobraćaja a 2018. se na toj poziciji suočila sa velikim štrajkom u železničkoj kompaniji SNCF radnika koji su se protivili otvaranju nove mreže vozova kao konkurenciji, ali i ukidanju prava novozaposlenih radnika i njihovih benificija.

Na početku karijere bila je bliska tradicionaloj levici. Radila je kao šefica kabineta socijalističke političarke Segolen Roajal, a zatim i kao ministarka ekologije u vreme kada je predsednik bio Fransoa Oland. Nakon toga je 2015. godine postala izvršna direktorica tranportne kompanije RATP, koja je upravljala francuskim metroom. Makronovoj partiji se priključila 2017.

Born je rođena u Parizu 1961. Otac joj je preživeo logor Aušvic, ali je njegovo samoubistvo 1972 skok kroz prozor ostavilo dubok trag na Born, pisao je Njujork tajms.

Iz opuštenog deteta ta životna tragedija ju je pretvorila u intenzivnog učenika, svedočila je njena sestra.

Bornova je kazala da je od tada bila „uronjena u svet apsurda“ te da je matematika postala njena terapija.

Bila je u braku sa Olivijem Aliksom, predavač i takođe inženjer, sa kojim ima sina Nejtana.

Za razliku od drugih francuskih premijera koji su se uzdržali od tuženja novinara, maja prošle godine Born je zatražila od suda da primora izdavačku kuću L’Archipel da iseče oko 200 redova u budućim izdanjima „La Secrete“ (Tajnoviti), biografiju koju je napisao francuski novinar Berenžer Bonte a gde se pominju intimne detalje njenog privatnog života.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari