Ko je Rašida Tlaib i zbog čega je osuđena u Predstavničkom domu Kongresa SAD? 1Foto: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Predstavnički dom američkog Kongresa u utorak je izglasao osudu svog jedinog palestinsko-američkog člana kongresmenke Rašide Tlaib zbog njenih komentara o ratu između Izraela i Hamasa, piše Al Jazeera.

U rezoluciji, koju su podržala oko 22 člana njene Demokratske stranke, tvrdi se da je Tlaib „promovisala lažne priče“ u vezi sa napadom Hamasa u Izraelu 7. oktobra u kojem je ubijeno više od 1.400 ljudi. Takođe je optužena da je tražila „uništenje Izraela“ – optužba koju je odbacila.

Ko je Rašida Tlaib, zašto je tačno „cenzurisana“, šta to znači i šta se dogodilo na napetom sastanku koji je kulminirao donošenjem rezolucije protiv nje?

Retko glasanje ovog tipa našlo je za spornoto što je kongresmenka demokrata prihvatila slogan „Od reke do mora, Palestina će biti slobodna“ – propalestinski stih koji je izazvao kritiku Izraela i njegovih pristalica na Zapadu.

Tvrdi se da je slogan „široko prepoznat kao genocidni poziv na nasilje da se uništi država Izrael i njen narod“.

Tlaib je branila slogan rekavši da je to „poziv na slobodu… i mirno postojanje, a ne smrt, uništenje i mržnju“.

Tokom debate, ona je zajedno sa svojim kolegama u Predstavničkom domu ponovila poziv na prekid vatre pošto je izraelska vojna ofanziva u jednom mesecu ubila preko 10.000 Palestinaca, od kojih su većinom deca.

„Palestinci nisu za jednokratnu upotrebu“, rekla je vrlo emotivno Tlaib.

Ona je bio glasan kritičar izraelske vlade zbog tretmana Palestinaca i ranije je pozivala na prekid pomoći Vašingtona za Izrael, uključujući 3,8 milijardi dolara godišnje vojne pomoći.

Osudila je izraelsko bombardovanje Gaze u kojem su velikom većinom ubijeni civili, ali je takođe više puta osudila smrtonosni napad oružane grupe Hamas.

Ali njenu upotrebu reči „otpor“ nakon napada Hamasa istakli su političari koji su predstavili rezoluciju. Ona je tvrdila da bi „zagušljivi, dehumanizujući uslovi“ na palestinskim teritorijama mogli „dovesti do otpora“.

Glasanje protiv Tlaib u utorak dolazi pošto su američka desnica, uključujući članove Kongresa, zapaljivim jezikom istupili protiv Palestinaca nakon napada Hamasa. Kada je Izrael započeo svoju kampanju i udare na Gazu predstavnik republikanaca u Prdstavničkom domu Maks Miler je pozvao da se zakoni rata uklone, dok je senator Lindzi Grejem rekao da Gazu treba „sravniti“.

Rašida Tlaib je 47-godišnja demokratska političarka, pravnica i kongresmenka demokrata u tri mandata. Trenutno služi kao predstavnica 12. kongresnog okruga Mičigena.

Ona je prva žena palestinskog porekla u Kongresu i, pored Ilhan Oman, jedna od prve dve muslimanke izabrane u Kongres.

Tlaib i Omar su članice „Odreda“, neformalne grupe progresivnih članova Kongresa, među kojima je i Aleksandra Okasio-Kortez.

Rođena je u Detroitu u porodici palestinskih imigranata iz radničke klase i još uvek ima članove porodice na Zapadnoj obali koju je okupirao Izrael.

Ko je Rašida Tlaib i zbog čega je osuđena u Predstavničkom domu Kongresa SAD? 2
Foto: Wikipedia/United States Congress

Šta znači ova osuda?

Donošenje rezolucije o osudi člana Kongresa ozbiljan je oblik formalne javne opomene na koju se gleda kao na krajnju kaznu i korak je pred isključenje.

Tlaib je podnela kritiku u još jednoj rezoluciji koju je prošle nedelje podnela republikanka Mardžori Tejlor Grin, koja ju je optužila da „vodi pobunu“ na Kapitol Hilu zbog govora na propalestinskom mitingu.

Tlaib je druga članica Predstavničkog doma koja je osuđena ove godine, nakon Adama Šifa iz Demokratske stranke, protiv koga je u junu doneta osuđujuća rezolucija zbog pritužbi republikanaca na rukovođenje istragom protiv Trampa i Rusije.

Istorijski gledano, cenzura je redak potez, s obzirom da je Kongres osudio samo 25 članova pre Tlaibe tokom čitave svoje istorije.

Prva osuda datira iz 1832. kada je jedan kongresmen bio cenzurisan zbog vređanja govornika tokom debate.

Ilhan Omar, rodom iz Somalije, je takođe bila formalno opomenuta – ali ne i kritikovana – u februaru, kada su republikanci glasali za rezoluciju o njenom uklanjanju iz Komiteta za spoljne poslove Predstavničkog doma zbog njene kritike Izraela.

Političke podele

Znatan broj demokrata glasao je protiv Tlaib, dok je šačica republikanaca glasala u njenu korist, pokazujući političke podele po tom osetljivom pitanju.

Konačan rezultat glasanja bio je 234 za 188, a 22 demokrata u Predstavničkom domu, uključujući Džima Kostu iz Kalifornije i četiri predstavnika sa Floride, glasali su za osudu Tlaibe.

Jevrejski demokrata Bred Šnajder, koji je glasao protiv Tlaibe, rekao je da priznaje njeno pravo na slobodno izražavanje i da kritiku smatra nesavršenom, „ali, nažalost, to je jedino sredstvo koje je na raspolaganju da formalno ukori opasne dezinformacije i psovke“ koje Tlaiba koristi.

Demokrata Džejmi Raskin, koji je branio Tlaib, rekao je da rezolucija degradira Ustav SAD i „pojeftinjuje značenje discipline u ovom telu za ljude koji zaista počine nezakonite radnje kao što su mito, prevara, nasilni napad i tako dalje“.

U savom govoru Tlaib se branila rekavši da „neće biti ućutkana“ dodajući:“neću vam dozvoliti da iskrivite moje reči“.

Ona je rekla da je njena kritika uvek bila usmerena prema vladi Izraela i njenom rukovodstvu pod premijerom Benjaminom Netanjahuom, a ne protiv jevrejskog naroda.

„Ideja da je kritika vlade Izraela antisemitska predstavlja veoma opasan presedan. I korišćena je da se ućutkaju različiti glasovi koji se zalažu za ljudska prava širom naše nacije“, rekla je ona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari