Pošto na opštim izborima u Španiji koji su održani u nedelju nijedna stranka nije osvojila ubedljivu većinu, analitičari prognoziraju da bi pregovori o formiranju nove vlade mogli da traju nedeljama, pa čak i mesecima.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

  Konzervativnoj Narodnoj partiji (PP) aktuelnog premijera Marijana Rahoja, koja je osvojila 29 odsto glasova, pripalo je 123 od ukupno 350 poslaničkih mesta, te je daleko od neophodne većine. Analitičari naglašavaju da su im mogućnosti prilično ograničene kada je reč o formiranju koalicione vlade.

Socijalisti, koji su tokom kampanje učvrstili poziciju tradicionalnih rivala narodnjaka, na drugom su mestu sa 90 poslaničkih mandata ili 22 odsto osvojenih glasova. Međutim, budući da mnogi Španci još osećaju posledice ekonomske krize zbog koje je zabeležen ogroman skok stope nezaposlenosti i uvedene su stroge mere štednje, milioni glasača su se distancirali i od PP-a i od socijalista, koji se decenijama smenjuju na vlasti, i okrenuli se novim strankama.

Stranka Podemos, koja je nastala pre dve godine od pokreta Indignados (Ogorčeni) koji je 2013. organizovao proteste protiv establišmenta širom Španije, na trećem je mestu, pošto je osvojila 69 mandata i 21 odsto glasova, a za njom sledi stranka desnog centra Siudadanos (Građani) sa 40 mandata i 14 odsto glasova. „Španija više neće biti ista i mi smo srećni. Dvopartijski politički sistem je okončan“, rekao je u nedelju Pablo Iglesias, lider Podemosa. PP i Socijalisti su zajedno osvojili oko 50 odsto glasova, dok je na prethodnim izborima taj procenat iznosio 70-80 odsto.

Stranka Podemos je ostvarila veoma dobar rezultat širom zemlje. U Kataloniji, gde se kandidovala u koaliciji sa Barcelona en Komu (Zajedno za Barselonu), osvojila je prvo mesto, kao i u Baskiji, što je, najverovatnije rezultat predizbornog obećanja da će biti održan referendum o nezavisnosti Katalonije. „Danas je istorijski dan za Španiju. Svaki put kada se održe izbori, napreduju snage promene“, rekao je Iglesias pristalicama u nedelju uveče.

Siudadanos, koji je pokrenut 2006. kao regionalna stranka da bi se suprotstavila separatizmu i koja se u nacionalnom smislu proširila prošle godine, takođe je slavila u nedelju zbog izbornog rezultata. „Danas počinje nova faza nade i uzbuđenja. Milioni ljudi u Španiji su odlučili da će se stvari promeniti“, rekao je lider Siudadanosa Albert Rivera.

Zbog ovakvih izbornih rezultata postoji mogućnost da Rahoj bude među prvim liderima u Evropi koji su reizabrani nakon što su uveli stroge mere štednje. „Pokušaću da formiram vladu. Ali to neće biti lako“, rekao je Rahoj.

Da bi PP ostala na vlasti naredne četiri godine, moraće da se uzda u druge partije, a pregovori španskih političkih lidera mogli bi da se oduže, ocenjuju analitičari koji su naveli nekoliko mogućih scenarija. Veliki broj njih je uoči izbora prognozirao da će Vladu sastaviti PP uz podršku Suidadanosa. Međutim, prema izbornim rezultatima, ove dve partije zajedno i dalje ne bi imale potrebnu većinu.

Za formiranje takvog saveza bio bi potreban i treći partner, što je scenario u kojem bi se deo ravnoteže moći prebacio na regionalne partije iz Katalonije i Baskije. Međutim, stvari bi zakomplikovalo svesrdno protivljenje nezavisnosti Katalonije ove dve partije i insistiranje Suididanosa na ukidanju dugogodišnjih poreskih olakšica.

Ako PP uspe da preživi glasanje o poverenju, konzervativci bi mogli da formiraju manjinsku vladu. Međutim, takva vlada bi bila nestabilna jer će u tom slučaju PP morati da pregovara o usvajanju svojih zahteva, i to u rasponu od ustavnih reformi do pitanja referenduma u Kataloniji, koji se kosi s njenom izbornom platformom.

Mnogi analitičari smatraju da je najodrživija opcija savez između PP-a i socijalista, što su lideri dve stranke odbacivali za vreme kampanje. Takav savez bi bio bez presedana u Španiji, a to bi najverovatnije i uništilo izglede socijalista na budućim izborima.

Alternativa bi bila i koalicija socijalista, Podemosa i Siudadanosa. Analitičari ukazuju da takva koalicija ne bi bila jedinstvena kada je reč o mnogim pitanjima, uključujući nezavisnost Katalonije – Siudadanos se protivi svakom razgovoru o referendumu o otcepljenju, dok je Podemos obećao da će Kataloncima omogućiti da se izjasne o tom pitanju.

Lider Socijalističke partije Pedro Sančes je u nedelju čestitao Rahoju na izbornom rezultatu i rekao da bi lideru konzervativaca omogućio da pokuša da formira vladu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari