“Možda je istina da je Putinova opsesija Ukrajinom vrsta mentalnog poremećaja”: Oglasio se bivši ukrajinski predsednik Kučma i ima poruku za SAD 1Foto: EPA/TATYANA ZENKOVICH

Bivši ukrajinski predsednik Leonid Kučma upozorio je da će SAD „izgubiti obraz pred celim svetom“ ako napuste Kijev, i rekao da su greške Zapada doprinele sveobuhvatnoj invaziji Vladimira Putina prošle godine.

U svom prvom intervjuu jednoj zapadnoj publikaciji od 2015. godine, Kučma je Putina za Gardijan opisao kao karijernog operativca KGB-a.

„To je njegova profesija, sa svime što implicira“, rekao je on i dodao: „Ljudi kažu da je njegova opsesija Ukrajinom neka vrsta manije ili mentalnog poremećaja. Možda je to istina.“

Dana 24. februara 2022, Kučma i njegova supruga Ljudmila bili su u centru Kijeva dok je Rusija napala.

„Bio sam siguran da je Putin sposoban da izvrši invaziju, ali nisam bio siguran da li će odlučiti da izvrši invaziju“, rekao je on.

Tog jutra su se probudili od eksplozija. „Bilo je strašno, šok. Video sam dva bombardera kako mi lete iznad glave na ulici.”

Putinov cilj nije bio samo da zauzme zemlju već i da uništi „koncept“ same Ukrajine, kao „konkurentske alternative Rusiji“, rekao je on.

„Dokaz za to su strašni ljudski gubici i žrtve reputacije koje je Putin spreman da podnese za ovo“, kaže Kučma – koji govori ruski jezik, dolazi sa industrijskog jugoistoka Ukrajine i bivši je direktor sovjetske fabrike raketa.

Bio je predsednik Ukrajine između 1994. i 2005. Potpisao je dva istorijska sporazuma sa Rusijom koja su garantovala granice Ukrajine nakon SSSR-a: Budimpešta iz 1995. Memorandum i ugovor o prijateljstvu iz 1997. godine, pregovaran sa Borisom Jeljcinom, sa kojim je imao dobre odnose, a ratifikovala ga Duma.

“Prvi pokazatelj revizionističkih ambicija Moskve došao je 2003. godine”, rekao je Kučma.

Putin, novi predsednik Rusije, položio je pravo na malo ostrvo Tuzla u Crnom moru, između Krima i ruskog kopna. Ali je odustao.

Dao je dalje „jasne signale“ o svojoj nameri da silom proširi granice Rusije kada je poslao trupe 2008. u susednu Gruziju.

On je to nastavio u proleće 2014. zauzevši Krim.

“Putin je shvatio da može bilo šta jer nije bilo principijelnog odgovora. Rusija je mogla da zauzme dalju teritoriju u istočnom regionu Donbasa, objasnio je on, započevši skoro decenijski rusko-ukrajinski rat.

Prošle nedelje Kučma je rekao da je uključio TV u 3 sata ujutro i gledao kako republikanci u američkom Senatu odbiju paket pomoći Ukrajini od 61 milijarde dolara.

Bajdenova administracija je upozorila da će bez dalje američke vojne pomoći Putin „prevladati“ na bojnom polju, gde ukrajinskim trupama već nedostaje municije.

“Moramo se nadati da će Bajden moći da prođe zakon. SAD su izgubile Avganistan. Poraz Ukrajine znači da SAD gube obraz pred celim svetom“, rekao je Kučma”.

Upitan da li bi Kijev mogao da pobedi, u trenutku kada se čini da međunarodna solidarnost jenjava, on je odgovorio: „Verujem u pobedu. Ne mogu postojati na drugi način.“

Bivši predsednik je rekao da je nerealno misliti da će Putin pristati na mirovne pregovore.

Upitan zašto je Ukrajina prošle godine pružila otpor Rusiji, na iznenađenje Kremlja, Kučma je odgovorio: „Zato što Rusi nisu Ukrajinci. Oni imaju drugačiji mentalitet.”

Rekao je da ruski način razmišljanja potiče od Mongola, koji su vladali ranom Moskvom. Ukrajina, naprotiv, potiče iz Kijevske Rusije, pravoslavne kneževine iz devetog veka, čije nasleđe Putin kontroverzno tvrdi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari