Makron: Manjkali su nam ambicija i "ludilo" 1Foto: EPA-EFE/ YOAN VALAT POOL

Francuski predsednik Emanuel Makron je u okviru retkog priznanja da je došlo do propusta tokom pandemije rekao u intervjuu za grčku televiziju ERT da evropski lideri nisu uspeli da prepoznaju da će protiv virusa korona biti toliko brzo proizvedene vakcine, te da je to razlog zašto Evropska unija zaostaje s vakcinacijom u odnosu na neke zemlje.

„Svi stručnjaci kažu: ‘Nikada u istoriji čovečanstva nijedna vakcina nije proizvedena za manje od godinu dana'“, ukazao je Makron, preneo je Rojters.

On je dodao da „to što nismo pokušali da dotaknemo zvezde treba da bude svima lekcija“.

„Pogrešili smo što nam je manjkala ambicija i rekao bih ludilo da kažemo: Moguće je, hajde da to uradimo“, objasnio je francuski predsednik.

Evropska unija ima poteškoća da ubrza vakcinaciju, a inače po tom pitanju zaostaje za zemljama kao što su Britanija i SAD i kasne joj isporuke cepiva.

I sam Makron se suočio s kritikama kod kuće zbog spore vakcinacije, što je rezultat birokratije ali i nepoverenja građana prema cepivima.

„Nismo mislili da će se to (pronalazak vakcina) desiti tako brzo“, naveo je Makron, dodajući da su Amerikanci bili u pravu kada su još prošlog leta rekli da treba ukloniti prepreke i proizvesti cepiva.

EU je u sredu pojačala kontrolu nad izvozom vakcina protiv virusa korona, te je dobila više prostora da blokira isporuke zemljama u kojima je viša stopa vakcinacije, kao što je Britanija, ili koje ne dele doze koje proizvedu.

Makron je takođe, prenele su agencije, ukazao da je važno da „imamo pravu evropsku vakcinaciju“ i „jasna pravila da bi u okviru evropskog područja ponovo mogli da se otvorimo“ do leta uvođenjem zdravstvenog sertifikata, što se trenutno razmatra na nivou EU.

Juče je počeo dvodnevni samit EU čija je jedna od tema pooštravanje restrikcija u vezi sa izvozom vakcina nakon što su London i Brisel posle višenedeljne pooštrene retorike radili na smirivanju tenzija.

U zajedničkom saopštenju se navodi da dve strane nastoje da dođu do sporazuma koji će i jednoj i drugoj doneti korist, a prema kojem će biti povećane isporuke i Ujedinjenom Kraljevstvu i Evropskoj uniji.

Evropu sada pogađa produženi treći talas pandemije i epidemiološka situacija se pogoršava širom kontinenta.

Pojedine zemlje EU beleže visoku stopi smrtnosti, te je u Italiji do sada registrovano ukupno 106.000 smrtnih slučajeva, u Francuskoj 93.000, u Nemačkoj 75.000, a u Španiji 73.000.

Prema nedavno objavljenim podacima, piše Bi-Bi-Si, na sto stanovnika EU je dato samo 12,9 doza vakcina, a u Ujedinjenom Kraljevstvu 44,7 i u SAD 37,2.

Pojedine zemlje, kao što su Belgija i Holandija, ponovo uvode karantin, a posebno zabrinjavajuća situacija je na istoku EU.

U Poljskoj od subote ne rade vrtići, predškolske ustanove i frizeri, a zemlja je juče od početka pandemije zabeležila rekordan broj novoinficiranih – 34.151.

Kako se navodi, 80 odsto svih novoobolelih je inficirano britanskim sojem virusa.

Ministarka na kiseoniku

Francuska ministarka kulture Rozelin Bašlo, koja ima kovid 19, nalazi se pod pojačanom terapijom kiseonikom, objavila je ona na svom Tviter nalogu, a prenosi Beta. Ministarka, koja ima 74 godine, javila je u subotu na Tviteru da je zaražena i da je testirana na virus zbog respiratornih tegoba, a juče je iz njenog okruženja javljeno da je prebačena u bolnicu. Ona je drugi član vlade zaražen korona virusom i hospitalizovan posle ministarke za rad Elizabet Born, 59, koja je juče izašla iz bolnice u regionu Pariza, gde je bila na lečenju. Bašlo, koja je ranije bila ministarka zdravlja, dobila je prvu dozu antikovid vakcine 17. marta, tri dana pre nego što je objavila da je zaražena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari