Mediteranske zemlje traže od EU ravnomernu raspodelu migranata iz Afrike i Bliskog istoka 1Foto: EPA-EFE/DIMITRIS TOSIDIS

Mediteranske zemlje okupljene pod nazivom MED 5 – Španija, Italija, Grčka, Kipar i Malta – zatražile su od Evropske unije da pokaže solidarnost u raspoređivanju migranata koji pristižu morem na isti način kao što pokazuje solidarnost prema izbeglicama iz Ukrajine.

Na granice ovih pet zemalja južne Evrope pristižu brojni migranti iz Afrike i Bliskog istoka pa one traže uspostavljanje mehanizma putem kojeg bi pristigli migranti bili raspoređeni u svih 27 država EU-a, javlja Hrvatska radio-televizija, pozivajući se na Hinu.

Ministri unutrašnjih poslova zemalja MED 5 okupili su se tokom vikenda u Veneciji nakon čega su objavili zajedničko saopštenje.

U njemu traže da se na idućem sastanku europskih ministara unutarnjih poslova, u sklopu Saveta EU-a, donese odredba prema kojoj bi zemlje ravnomerno prihvatale migrante koji ilegalno ulaze u Evropu, na isti način kao što prihvataju ljude koji beže od rata u Ukrajini.

„To je važno u ovom novom globalnom kontekstu, u kojem se ne može isključiti teška prehrambena kriza kao posledica blokade izvoza žitarica“, rekla je italijanska ministarka unutrašnjih poslova Lučijana Lamorđeze na zajedničkoj konferenciji za medije.

U toeku su pregovori o evropskom paktu o migracijama i azilu, pa blok MED 5 traži da putem njega popusti pritisak kojeg osećaju zbog zbrinjavanja velikog broja pristiglih migranata.

MED 5 je već ranije tražio ravnomernu podjelu migranata na svojim prethodnim sastancima u Atini i Malagi.

Španski ministar unutranjih poslova Fernando Grande Marlaska rekao je kako je potrebno i produbiti saradnju sa zemljama iz kojih dolaze migranti, te takođe s tranzitnim zemljama preko kojih pristižu u Evropu.

Francuska, koja do 30. juna predsedava EU-om, predložila je uspostavljanje mehanizma za raspodelu migranata.

Rasprava o migracija traje već neko vreme u EU, a do nesuglasica je došlo 2015. nakon velikog migrantskog talasa kada su neke zemlje, poput Mađarske, odbile kvote koje je tražio Brisel u pokušaju rasterećenja zemalja na „prvoj liniji“.

„Mi, grupa mediteranskih zemalja, iskazali smo jedinstvo što je ključno kako bi se razmotrile naše preporuke“, dodao je Grande Marlaska po završetku dvodnevnog sastanka.

Hrvatska je od septembra 2021. godine deo skupine MED-9, što je prošireni MED-5 koji uključuje i Francusku, Portugal kao i Sloveniju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari