Ministarstvo ekologije Crne Gore o gritu izvezenom u Ukrajinu: Bezopasan je 1Foto: Ministrstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Crne Gor

Povećano je interesovanje crnogorske javnosti nastalo usled tekstova i nezvaničnih informacija o tome kako je iz Crne Gore u Ukrajinu izvezen grit koji je po kategorizaciji opasan (u nekim navodima je bilo isticano da je čak i radioaktivan).

Državni sekretar za ekologiju Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, prof. Danilo Mrdak i direktorica sektora za laboratorijsku dijagnostiku i zaštitu od zračenja u Centru za ekotoksikološka ispitivanja (CETI), Danijela Šuković danas su pojasnili situaciju i predočili činjenice u vezi sa temom, saopšteno je iz Ministrstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Crne Gore.

„Što se tiče kvaliteta grita, odnosno da li se radi o opasnom ili neopasnom otpadu, odnosno da li je CETI pravilno uradio analizu, najbolje svjedoči dio sudskih spisa iz Ukrajine i izjašnjenje sudskog vještaka koji je tumačio rezultate nezavisne analize grita koji je iz Crne Gore stigao u Ukrajinu i čiji je uvoz trenutno pod sporom pred ukrajinskim sudom. Sudski vještak se, jasno i nedvosmisleno, izjasnio da ovaj grit ne pripada kategoriji opasnog otpada već, naprotiv, prema onome što je utvrdila nezavisna ukrajinska laboratorija, on se nalazi na zelenoj listi. Dakle, spada u neopasan otpad“, poručio je državni sekretar za ekologiju.

Pre prezentovanja novih podataka i činjenica, državni sekretar Mrdak je pojasnio da je za Ukrajinu izvezen grit koji se nalazio u Porto Montenegru, a koji je kamionima dopremljen u Bijelu gdje je ukrcan na brod radi izvoza u Ukrajinu i koji nema nikakve veze sa gritom koji se nalazio u Bijeloj.

„Grit iz Porto Montenegra je u Bijeloj bio zasebno stacioniran i utovaren na brod što je potvrđeno i od strane nadzornog organa. Pretpostavljamo da je do zabune došlo jer je u tovarnom listu stojalo ime luke gdje je ovaj grit utovaren, dakle Bijela, i da je zbog administrativnog prenošenja i nazivanja grita u spisima iz Ukrajine (grit Bijela) on tako i tretiran“, izjavio je Mrdak. 

Danijela Šuković iz CETI-ja je saopštila je da joj je drago što su se potvrdili rezultati analiza koje je CETI sproveo i još ranije objavio. 

Imajući u vidu prezentovane činjenice i dokumentaciju, zadovoljstvo čini to što, kao država, nismo ni na koji način doveli u zabludu ukrajinske vlasti i time povrijedili Bazelsku konvenciju.

“Jedini interes u cijeloj ovoj stvari nam je da se, za kredit koji smo dobili od Svjetske banke, riješimo problema opasnog otpada, grita i kontaminiranog zemljišta i da brodogradilište Bijela oslobodimo kao prostor za budući razvoj od regionalnog značaja”, zaključio je prof. Danilo Mrdak, državni sekrtar za ekologiju.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari