N1 u Jerusalimu: Svi kibuci uz pojas sa Gazom su zatvoreni, postali su vojne baze Izraela 1Foto: BETAPHOTO AP Photo/Ariel Schalit

Reporter N1 javio se večeras iz Jerusalima, gde je razgovarao sa ženom čija rođaka je i dalje u zarobljeništvu Hamasa i drugom koja je uspela sa porodicom da pobegne iz kibuca koji je napadnut.

„Od njih smo čuli potresne priče, razgovarali smo s mnogima od njih, pričali smo sa onima koji su uspeli da pobegnu, ali su njihovi rođaci, komšije stradali“, navodi reporter N1 Branislav Šovljanski, koji se od prošle sedmice nalazi u Izraelu i prati sve što se događa na terenu.

Posle preksinoćnjeg napada Izraela na Gazu, najžešćeg do sada, u kojem je prema objavi Hamasa poginulo više od 700 Palestinaca, Hamas je danas izveo najžešći napad na Izrael od početka sukoba, u kojem je pet ljudi lakše povređeno.

Reporter N1 navodi da su svi kibuci uz pojas sa Gazom su zatvoreni, postali su vojne baze Izraela.

Kineret Stern, rođaka otete 40-godišnje žene, koja se i dalje nalazi u zarobljeništvu, kaže da zaista veruje da će uskoro biti kod kuće.

Hamas je objavio snimak gde ta žena sedi u nekom zemljanom kanalu i moli za svoj život, okružena borcima Hamasa, naoružanih kalašnjikovima, sa maskama i fantomkama na glavi.

„Verujem da je jaka, ona je dobra osoba, znam da može da nađe snage u sebi da preživi ovaj užasni trenutak. Znam da sigurno drugima pomaže, onima kojima trebaju lekovi ili su ranjeni. Znam da ovo mora da ima dobar kraj“, kaže za N1 rođaka otete žene Kineret Stern.

Druga žena, Mojra Droar iz kibuca Netiv Hasara, koja je preživela napad na njega i uspela da sa porodicom automobilom pobegne odatle, u potresnoj ispovesti priča da kod njih redovno preleću rakete, ali da nikada nije bilo ovako.

„Kod nas redovno preleću rakete, ali ne ovako. To obično izgleda da ako raketa preleti, uključi se sistem, mi siđemo u sklonište, rakete prođu, mi izađemo, popijemo kafu. Ako još neka preleti, mi opet siđemo u sklonište. Sad je sve bilo drugačije. Nije bilo telefona, struje, ni vode, ni sistema za upozoravanje“, priča ona.

Dodaje da su samo dobili whatApp poruku.

„Jedino je to radilo, u njoj je pisalo uzmite svoje puške, zatvorite sigurnu sobu i izbacite pušku na prozor, to nije bilo normlano. Čuli smo pucnjavu, što se nikada nije desilo. Moj 79-godišnji muž, ja i ćerka zatvorili smo se u sigurnoj sobi, moj muž nije stavio pušku na prozor, jer ima samo beretu. Sedeli smo u sigurnoj sobi, a pucnjava nije prestajala. Svi koji su ubijeni u mom selu živeli su tamo gde je ona trambolina, tamo gde je ona kuća, tamo gde su ona vrata, tamo gde je drvo. Dvadeset jedna osoba je ubijena u mom selu, od majki sa decom i staraca, i kuće su im spalili“, kaže potreseno Mojra Droar, dižući ruke ka nebesima.

Kako podseća reporter N1, čeka se kopnena invazija Izraela, postoje indicije da bi grupa od 50 talaca, međunarodnih državljana i onih sa dvojnim državljanstvima mogla da bude oslobođena narednih dana, oko čega se vode intenzivni diplomatski razgovori.

„Razgovarali smo i sa Palestincima u istočnom Jerusalimu, i moj utisak je da i jedna i druga strana ne odustaju od svoje verzije priče, tako da mir na Bliskom istoku između Izraelaca i Palestinaca teško da će se desiti skoro“, kazao je reporter N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari