boris pistorijusFoto: EPA-EFE/RONALD WITTEK

Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus upozorio je tokom posete Pragu da Ukrajini ne bi pomoglo da dobije konkretan zvanični datum ulaska u NATO, ali je ukazao je da je Kijevo partner alijanse posle nedavnog samita u Viljnusu i bez formalnog članstva, kao i da za garancije bezbednosti bolje funkcionišu bilateralni sporazumi.

„Ukrajini ne bi pomoglo da odredimo konkretan datum za ulazak u zapadnu odbrambenu alijansu što posle ne bismo mogli da ispunimo npr. zbog toga što traje i dalje ruski napadački rat protiv Ukrajine. To ne bi pomoglo ni Ukrajini ni NATO“, kazao je Pistorijus u intervjuu koji danas objavljuje češki list Lidove novini.

Pistorijus je naglasio da je važnije da se ulože sve snage u podršku Ukrajini do njenog ulaska u NATO.

„Nažalost trenutno se ne može predvideti kada će završiti ruska invazija i kada će Ukrajina moći da uđe u NATO. Važno je da potvrdimo jednu stvar: Ukrajinu ćemo i dalje podržavati tako dugo koliko bude potrebno. Budućnost Ukrajine je u NATO-u“, kazao je nemački ministar.

Boris Pistorijus podsetio je da je na samitu u Viljnusu sredinom jula osnovan Savet NATO-Ukrajina.

„Tu su Ukrajina i zemlje članice Alijanse ravnopravni partneri. To potvrdjuje da su naša saradnja i koordinacija tesne i biće još više“, kazao je Pistorijus.

Nemački ministar odbrane istakao je kao važno i to što je Ukrajina dobila garancije bezbednosti, doduše ne od NATO kako je očekivala, već od zemalja iz grupe G7 .

„Bilateralni odnosi uvek daju više slobode“, kazao je Pistorijus.

Nemački ministar odbrane izjavio je takođe da je Nemačka spremna da počne remont modernijih tenkova tipa leopard 2A5 i 2A6 čim to Ukrajina zatraži a apelovao je i na Poljsku da se što pre postigne dogovor o remontu starijih modela leopard 2A4 u Poljskoj a koji finansira Nemačka.

„Što brže se dogovorimo tim pre će tenkovi biti popravljeni i vraćeni Ukrajini“, kazao je Boris Pistorijus Lidovim novinama.

Pregovori o zajedničkom nemačko-poljskom remontu tenkova leopard za Ukrajinu zapali su u ćorsokak pre svega zbog suviše visokih cena, prema pisanju nemačke štampe i desetostruko većih, koje za servis tenkova traži poljska strana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari