"Nezaustavljiv fenomen": Glečeri se u prošloj godini topili nezapamćenom brzinom 1Foto: Pixabay/Mariohagen

Glečeri su se topili velikom brzinom prošle godine, što je fenomen koji se za sada čini nezaustavljivim, upozorile su danas Ujedinjene nacije (UN).

U svom godišnjem izveštaju o stanju klime, Svetska meteorološka organizacija UN (SMO) navodi se da je više indikatora klimatskih promena dostiglo do danas nezabeležene vrednosti.

Izveštaj potvrđuje da je prosečna temperatura planete 2022. bila 1,15 stepeni Celzijusa toplija nego u preindustrijskim vremenima (1850-1900) i da su poslednjih osam godina bile najtoplije do danas.

Prema SMO, „led na Antarktiku je dostigao najniži nivo u istoriji, a otapanje nekih evropskih glečera su do sada nezabeležena“.

„Igra je već izgubljena za glečere jer je koncentracija CO2 već veoma visoka i porast nivoa mora će se verovatno nastaviti hiljadama godina“, rekao je generalni sekretar SMO Peteri Talas.

Topljenje glečera se ne može zaustaviti, kako je naveo, „osim ako stvorimo način da uklonimo CO2 iz atmosfere“.

„Emisije gasova sa efektom staklene bašte nastavljaju da rastu, klima nastavlja da se menja, a ljudi širom sveta i dalje su teško pogođeni ekstremnim vremenskim i klimatskim pojavama“, navodi Talas u izveštaju.

On je međutim dodao da ima nade posebno zbog toga što zelena energija postaje jeftinija od fosilnih goriva.

Planeta više ne ide ka zagrevanju od tri do pet stepeni Celzijusa, kao što je predviđeno 2014. godine, već ka zagrevanju od 2,5 do tri stepena, naveo je Talas.

Kako je dodao ovaj finski meteorolog koji je na čelu SMO, 32 zemlje su smanjile svoje emisije štetnih gasova a da to nije sprečilo ekonomski rast.

„Dobra vest je da privatni sektor i velike kompanije širom sveta žele da budu deo rešenja“, ocenio je Talas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari