NATO vežbeFoto: EPA-EFE/TOMS KALNINS

NATO je u okviru priprema za najveću zajedničku vojnu vežbu od Hladnog rata, koja će biti održana naredne godine, okupio preko 40.000 vojnika koji će vežbati kako bi alijansa pokušala da se odbrani od ruske agresije protiv jedne od svojih članica.

Kako navodi Fajnenšel tajms, vežba „Stedfast defender“ će biti održana kao deo nastojanja NATO-a da se ubrzano transformiše od saveza za odgovor na krize u alijansu za vođenje rata, što je podstaknuto invazijom na Ukrajinu.

Važba će početi na proleće sledeće godine i očekuje se da će uključivati između 500 i 700 vazdušnih borbenih misija, više od 50 brodova i oko 41.000 vojnika, kažu NATO zvaničnici.

Dizajnirana je tako da bude model potencijalne manevre protiv neprijatelja po uzoru na koaliciju koju predvodi Rusija, nazvanu „Okasus“ za potrebe vežbe.

Vežba će takođe biti prva takve vrste u smislu tehničkih sposobnosti, uz korišćenje geografskih podataka iz realnog sveta za kreiranje realističnijih scenarija za vojnike.

Švedska, čiju kandidaturu za prijem u članstvo tek treba da ratifikuju Turska i Mađarska, će takođe učestvovati, čime će ukupan broj uključenih zemalja biti 32.

Vežba će se održavati širom Nemačke, Poljske i Baltika u februaru i martu i predstavlja deo nove strategije obuke u kojoj će vojna alijansa izvoditi dve velike vežbe svake godine, umesto jedne.

NATO će takođe održavati obuku za suprotstavljanje terorističkim pretnjama izvan svojih neposrednih granica.

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je u junu prošle godine najavio da će savez povećati broj pripadnika svojih snaga visoke spremnosti sa 40.000 na „dosta iznad 300.000“.

To predstavlja deo istorijskog preustrojavanja u pomaku alijanse ka teškim vojnim kapacitetima za razliku od lakih i mobilnih snaga raspoređenih na Balkanu i u Avganistanu.

Baltičke zemlje su bile naročito glasne u pozivima da NATO ojača svoj istočni bok dok su se trupe gomilale na beloruskoj granici.

Ruski predsednik Vladimir Putin je rekao da će nuklearno oružje biti premešteno u Belorusiju početkom jula, ali do sada još nije potvrđeno da je do toga došlo.

NATO je pozicionirao multinacionalne bataljone u baltičkim državama kako bi usporio napredak bilo kog agresora u slučaju invazije.

Nemačka je u junu saopštila da će trajno zadržati 4.000 vojnika u Litvaniji.

Vežbe se takođe smatraju za ključni deo demonstracije Moskvi da je alijansa spremna da se bori, rekli su zvaničnici NATO-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari