poljska zastavaFoto: EPA-EFE/Lukasz Gagulski

Većina Poljaka, za razliku od poljskih vlasti, podržava predlog reforme azila u Evropskoj uniji i pružanje solidarne pomoći najpogođenijim državama, dok 42 odsto građana očekuje da im EU pomogne sa brigom oko Ukrajinaca, što Brisel inače već čini.

Predlog ministara unutrašnjih poslova EU, o kome vlasti u Varšavi žele da raspišu referendum nazivajući ga diktatom iz Brisela, podržava 55,6 odsto Poljaka u novoj anketi agencije IBRIS za poljski list Žečpospolita.

Istovremeno 42,9 odsto anketiranih želi da Poljska zatraži od EU sredstva za finansiranje pomoći ukrajinskim izbeglicama kojih je u Poljskoj ostalo najmanje milion do 1,5 milion.

Bez postavljanja ikakvih uslova, novu politiku azila prihvata 12,7 odsto anketiranih, dok je trećina, uglavnom birači vladajuće stranke Pravo i Pravda, protiv.

Sejm poljskog parlamenta usvojio je prošle nedelje rezoluciju u kojoj traži od vlade da se odlučno usprotivi promeni politike azila koja bi uvela princip solidarnosti i članice EU bi migracijama najteže pogođenim državama pomogle relokacijom izbeglica, materijalnom ili novčanom pomoći.

Članice koje ne bi želele da prihvate migrante mogle bi da pošalju stručnjake sa oko 20.000 evra po odbijenom izbeglici godišnje.

Oživljavanje straha Poljaka od izbeglica, pre svega muslimanskih, novi je adut u kampanji vladajuće stranke Pravo i Pravda pred jesenje parlamentarne izbore, kao oprobani recept koji ih je već doveo na vlast u jeku migracijske krize 2015. godine.

„U trenutku kada se poljski narod izjasni na referendumu to je svojevrsni argument, takodje u pregovorima sa Evropskom komisijom. Ali to je pravni argument: Poljaci su odlučili o prinudnoj relokaciji na takav način i EK nema šta da se meša“, kazao je danas savetnik poljskog predsednika Marćin Pšidač.

Lider stranke Pravo i Pravda Jaroslav Kačinjski mehanizam solidarnosti, koji bi mogla da iskoristi i Poljska dok se brine za izbeglice iz Ukrajine a dok su oni tu ne računa se da bi mogla da prihvata druge, označio je za napad Brisela na suverenitet Poljske.

„To je ruganje Poljskoj, to je izuzetno bezočna diskriminacija. Odluka EU o prinudnoj relokaciji izbeglica napad je na suverenitet Poljske i nije u skladu sa ugovorom o EU. Hoćemo o tome referendum. I mi ćemo taj referendum organizovati. Poljaci moraju da se izjasne o tom pitanju“, kazao je u parlamentu Kačinjski.

Lider poljske opozicione Gradjanske koalicije, bivši dugogodišnji premijer Donald Tusk, optužio je Kačinjskog da se plaši da će izgubiti na izborima, a da spajanje izbora sa referendumom o izbeglicama treba da mu donese dodatne glasove.

„Kačinjski se preplašio, pune su mu gaće. To je pokušaj da se pobegne i da se prikriju sve nepogodne teme kao skupoća u radnjama ili nepotizam u državnim preduzećima. A da li znate da je prošle godine vlada Kačinjskog i Moravjeckog dovela u Poljsku iz muslimanskih zemlja 135.000 stranaca“, rekao je Tusk prošle sedmice na mitingu u Poznanju.

Poljska bi nakon što se ratne izbeglice vrate u Ukrajinu trebalo po novom mehanizmu da primi svega 1.900 izbeglica iz pogodjenih zemalja a ako ne bi poslala ni materijalnu pomoć i stručnjake odbijanje bi je koštalo 40 miliona evra.

Opozicija povodom referenduma podseća da je ta suma ništavna u poredjenju sa preko pola milijarde evra kazni koje su poljski poreski obveznici platili zato što je vlast u sporovima sa EU, bilo oko pravosudja ili rudnika uglja i elektrane Turov, odabrala da ignoriše privremene mere Suda EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari