Posle "zemljotresa" Crnu Goru čeka stabilnost 1Foto: Savo Prelevic

Politički gledano, Demokratskoj partiji socijalista pojava međuetničkih tenzija u Crnoj Gori odgovara. „Jer, oni sada mogu s pravom da tvrde da su dve i po decenije bili garanti sigurnosti i stabilnosti. Nova vlast to tek treba da dokaže“, smatra Mustafa Canka, slobodni novinar iz Ulcinja

* Formiranje nove Vlade koju bi činile tri opozicione koalicije čini se sve izvesnijim s obzirom i na izjavu Mila Đukanovića da će DPS biti „strastvena“ kao opozicija. Da li će politički život obeležavati antagonizam i podele ili se može očekivati stabilniji period?

– Iako su se nosioci izbornih lista lako i brzo usaglasili o principima na kojima će počivati nova crnogorska vlada mnogo je „podvodnih stijena“ koje će trebati eskivirati do postizanja konačnog dogovora. Tu, prije svega, mislim na nužnost suspenzije političkih programa mnogih članica najvećeg saveza „Za budućnost Crne Gore“, koji predvodi profesor Krivokapić. Takođe, tek treba očekivati značajnije uključivanje EU, a dijelom i SAD, u čitav ovaj proces. Uvjeren sam da će nakon ove trenutne nestabilnosti, jer su rezultati izbora bili zemljotres za DPS i čitavu državu, ipak doći do malo duže stabilnosti. Novo prebrojavanje je već zakazano za 2021. godinu kada u Crnoj Gori slijedi popis stanovništva.

* Lideri tri koalicije najavljivali su sprovođenje reformi, posebno u oblasti vladavine prava, kao i hapšenja ljudi iz dosadašnje vlasti koji su se ogrešili o zakon. Kakva su vaša očekivanja u tom smislu?

– Takva obećanja su velikodušno data građanima. Oni stoga traže brzo djelovanje, dok Brisel zahtjeva djelotvorne istrage i presude kako bi Crna Gora napredovala u pristupnim pregovorima, posebno u poglavljima 23 i 24. Ali, treba, ipak, sačekati da se vlast formira, a posebno da se konstituišu novi Tužilački i Sudski savjet. Za tako nešto je potrebno da glasa 2/3, odnosno 3/5 poslanika, što će se izuzetno teško obezbijediti.

* Da li državna bezbednost i DPS podstiču međuetničke tenzije viđene u Pljevljima i drugde?

– Teško je to reći posebno ako ne živite na tim područjima. Imam svjedočenja velikog broja prijatelja, kojima vjerujem, a koji kažu da im sve liči na strašne ’90-e. Svi traže efikasniju akciju policije kako bi se ovo stanje smirilo.  Pohvalno je što su u Pljevlja, divan grad, nekadašnju Taslidžu – centar Hercegovačkog sandžaka, odmah otišli lider URE dr Dritan Abazović i druga dva čelnika opozicije, dr Zdravko Krivokapić i mr Aleksa Bečić. Ali, incidenti se, nažalost, i dalje nastavljaju, kao i opasna retorika na društvenim mrežama. Sve to unižava kredibilitet lidera opozicije, dok se nestrpljivo čeka da se otkrije bar jedan počinilac ovih nedjela.

* Da li će nova vlast imati neku vrstu duga prema Mitropoliji s obzirom na ocene da je Crkva pobednik izbora?

– Taj dug je odmah vraćen jer je već saopšteno da će nova vlast obaviti „reviziju svih diskriminatorskih zakonskih i podzakonskih akata, uključujući i Zakon o slobodi vjeroispovjesti“. Ostaje da se vidi da li će Mitropolija crnogorsko-primorska SPC u Crnoj Gori ubuduće igrati konstruktivnu ulogu u procesu ubrzane evropeizacije, koja jedino osigurava progres ove države i njenih građana. Smatram da se samo na toj velikoj ideji i konkretnom, svakodnevnom djelovanju društvo može mobilisati i spriječiti politički i ekonomski kolaps Crne Gore. Državna kasa je prazna, idu teška jesen i duga zima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari