Putin je zasad siguran, ali ako zapreti totalni poraz... 1Foto: EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK

Pozicija ruskog predsednika Vladimira Putina čvrsta je uprkos vojnim porazima u Ukrajini, traljavoj mobilizaciji i unutrašnjim političkim sukobima, kaže za Rojters više dobro obaveštenih izvora, ali neki upozoravaju da se to može promeniti ako zapreti potpuni poraz, piše Hina, prenosi Index.hr.

Većina njih ocjenjuje da su vojni porazi koje je ruskim okupatorima nanela ukrajinska vojska naoružana zapadnim oružjem bio jedan od najtežih trenutaka u više od dvadeset godina Putinove vlasti.

No ti izvori, među kojima su sadašnje i bivše zapadne diplomate i vladini zvaničnici, slažu se da Putinu ne preti nikakva neposredna pretnja bliskih saradnika, vojnih ili obaveštajnih službi.

„Za sada, Putin se drži“, kaže Entoni Brenton, bivši veleposlanik u Rusiji.

Na vlasti od 1999., sedamdesetogodišnji Putin prebrodio je brojne domaće krize i ratove, ućutkao je više uličnih protesta i zapravo neutralisao svaku istinsku opoziciju.

Putinova „posebna vojna operacija“, kako on naziva invaziju na Ukrajinu započetu 24. feburara, stvorila je najnapetije odnose između Rusije i Zapada od kubanske krize 1962. na što je Zapad reagovao najoštrijim u sitoriji sankcijama Moskvi.

Njegova vojska morala je da izvede ponižavajuća povlačenja i pretrpi goleme gubitke, a stotine hiljada ruskih muškaraca pobeglo je u inostranstvo kako bi izbeglo mobilizaciju.

Od početka invazije Putin nije prezao ‘mahati’ i nuklearnim oružjem čime je, smatraju neki, zapravo pokazao svoju slabost.

Brenton kaže da ni politička ni poslovna elita nisu javno kritikovali Putina, no pitanje je koliko će to potrajati.

„Ondje je skup ljudi koji se vode isključivo vlastitim interesima i ne žele biti deo poraza“, naglašava on.

Protesti protiv mobilizacije, odbijanje službenog Kijeva da pregovara s Putinom i očito spontana i zatim brzo povučena izjava američkog predsjednika Džoa Bajdena da Putin ne sme ostati na vlasti, podstakli su spekulacije o budućnosti prvog čoveka Kremlja.

Ruski politički sistem poznat je po netransparentnosti, a bilo je neslaganja u pogledu invazije, piše Rojters.

„Postoje unutarnji sukobi, ali Putin ne gubi kontrolu“, rekao je jedan zapadni zvaničnik.

On smatra da Vašington i njegovi saveznici Putinovu poziciju smatraju sigurnom.

Uz jake obaveštajne službe koje podržavaju politički sistem satkan od pomno nadziranih poslušnika, bilo bi teško i opasno za nekoga ko bi krenuo protiv Putina.

Iako ankete u Rusiji pokazuju da raste uznemirenost stanovništva, jedan francuski diplomatski izvor smatra da Putin, koji vlada uticajnim državnim medijima, može zadržati uzde vlasti.

„Ne zaboravimo strahovladu“, rekao je izvor.

„I dalje mislim da će većina Rusa podržati Putina bez obzira što ovaj odluči.“

„Da bi Putin pao s vlasti, on bi morao spektakularno izgubiti rat“, smatra visokopozicionirani evropski zvaničnik.

Ako i kada dođe vreme za to, malo je verojatno da Putinov naslednik bude prijatelj blizak Evropi, predviđa Brent.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari