Razgovor pod velom tajne: O čemu su pričali ruski i američki ministri odbrane? 1 EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Američki i ruski ministri odbrane razgovarali su telefonom o Ukrajini u petak, ali izveštaji o razgovoru ne otkrivaju gotovo ništa.

Odavno je bilo teško pronaći bilo šta oko čega se SAD i Rusija slažu. A onda objavljuju dva gotovo identična saopštenja, oba kao da su izašla iz fabrike oglasa bivšeg Sovjetskog Saveza. Saopštenja Komunističke partije Kine imaju više reči.

Reč je o telefonskom razgovoru dvojice ministara odbrane, Lojda Ostina III i Sergeja Šojgua, održanom u petak. Evo kako je Pentagon obavestio javnost o tome: „Sekretar odbrane Lojd Džej Ostin III je 21. oktobra telefonski razgovarao sa ruskim ministrom odbrane Sergejem Šojguom. Ministar Ostin je istakao važnost održavanja komunikacionih linija usred rata protiv Ukrajine. Ministarstvo odbrane Rusije: „Danas su telefonom razgovarali ministar odbrane Ruske Federacije, general armije Sergej Šojgu i sekretar odbrane Sjedinjenih Američkih Država Lojd DŽ. Strane su razgovarale o pitanjima međunarodne bezbednosti, posebno o situaciji u Ukrajini“.

Moskva je bila još sadržajnija, dodajući praznu frazu „problemi međunarodne bezbednosti“, a zatim naglašavajući Ukrajinu. Vašington je zatvoren, važno je „održavati linije komunikacije“.

U petak, Sabrina Sing, portparolka američkog Ministarstva odbrane, bila je u agoniji, jer je bombardovana pitanjima o telefonskom razgovoru tokom intervjua. Ona je odstupila od izjave sa samo dve informacije, da je ministar Ostin inicirao razgovor i da su smatrali da je to pravi trenutak. Poslednji put su se direktno, a da javnost za to ne zna, oglasili 13. maja, piše Jutarnji.hr.

NATO i ruske nuklearne vežbe

Nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin, najavljujući delimičnu mobilizaciju, rekao da ne blefira kada je reč o upotrebi nuklearnog oružja, iz Vašingtona je stiglo više informacija da je Moskvi na više nivoa poručeno da bi takva odluka bila destruktivna za Rusiju. Time su SAD potvrdile da situacija u odnosima Rusije i SAD ne liči na kubansku krizu, tokom koje su linije razmene informacija gotovo nestale.

U jeku ukrajinske ofanzive, punjenja Rusije mobilisanim trupama, rušenja dela Kerčkog mosta koji povezuje Rusiju i pripojeni Krim i ruske odmazde prema civilnim ciljevima, pre svega infrastrukturi u Ukrajini, svet je zabrinuo mogućnost incidenta između ruske i američke vojske koji bi mogao da pokrene razorni niz. Na primer, neka projektil leti prema Poljskoj i pogodi lokaciju na kojoj se nalazi američka vojska.

Upravo u tom kontekstu može se gledati oskudno opisani razgovor dvojice generala, jednog stvarnog sa zavidnim uspesima na bojnom polju, Ostina, a drugog političkog nameštenika.

Tema je bilo i pitanje nuklearnih vežbi. „U ponedeljak, 17. oktobra, oružane snage 14 članica NATO počele su vežbu odbrane teritorije nuklearnim oružjem. U vežbi „Stalno podne“ učestvuje do 60 letelica, uključujući borbene i one za osmatranje i dopunu gorivom, kao i američki dalekometni bombarderi B-52 koji će stići iz Severne Dakote, saopštio je NATO“, saopšteno je iz Alijanse.

Vežbe NATO-a mogle bi da se poklope sa godišnjim nuklearnim vežbama Grom u Moskvi, koje se obično održavaju krajem oktobra, u kojima Rusija testira svoje bombardere, podmornice i rakete sposobne da nose nuklearno oružje. Takva situacija izaziva dodatni strah da bi mogao doći do neželjenog incidenta. Vest o razgovorima Vašingtona i Moskve ublažava te strahove.

Dobro je razgovarati

„Razgovor između šefova odbrane Rusije i SAD bio je potreban da bi se razjasnili nesporazumi i otklonili rizici“, rekao je Konstantin Gavrilov, šef ruske delegacije na pregovorima o vojnoj bezbednosti i kontroli naoružanja u Beču, a prenosi TASS. I nastavio: „Moramo da otklonimo nesporazume da ne bi bilo incidenata. Verujem da je to prevencija – a to je ono što se ovde [u Beču] radi, recimo, u manjem obimu – incidenata na moru, u vazduhu i na globalnom nivou – nuklearni aspekt Za mene su ovi kontakti uvek važni, a ključno je da su to Amerikanci prvi uradili“.

Ostale teme razgovora se daju naslutiti, pa da pokušam: umešanost Islamske Republike Iran u sukob, kako bespilotnim letelicama, tako i pojavom pripadnika Revolucionarne garde; nastavak ukrajinskog izvoza žitarica pošto je Rusija najavila da traži reviziju sporazuma dogovorenog pod okriljem UN; oslobađanje zatvorene košarkaške zvezde Britni Griner; pitanje kontrole leta i navigacije u oblasti Crnog mora … slobodno nastavite seriju.

U svakom slučaju, dobro je razgovarati

I da ne bi bilo sumnje, ministar Ostin je istog dana, u petak, razgovarao i sa ukrajinskim ministrom odbrane Aleksijem Reznikovom. Najava je u skladu sa zapadnim narativom podrške Ukrajini, ali je sasvim izvesno da Reznikov zna važne delove razgovora Ostina i Šojgua. Barem neko.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari