Različite reakcije na optužnice Tužilaštva BiH protiv hrvatskih generala za „Bljesak“ 1Foto: EPA-EFE/ ANDREJ CUKIĆ

Zahtev koji je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine poslalo Hrvatskoj za krivični progon više bivših ratnih zapovednika koji su učestvovali u akciji „Bljesak“ izazvao je različita tumačenja.

Za Zorana Milanovića, predsednika Hrvatske reč je o „sabotaži i trovanju odnosa dve države“.

Kako je kazao „imamo problem“ zbog optužnica protiv hrvatskih ratnih generala, dodavši kako „Hrvatska to neće dozvoliti“.

Upozorio je i da je Zaključak o nesaradnji u postupku protiv hrvatskih vojnih zapovednika koji je donet pre šest godina, kada je on bio premijer i dalje na snazi.

Otkrio je da za optužnice znaju i on i premijer Andrej Plenković već neko vreme.

„Dakle, to znam već neko vreme, kao i on (Plenković) i znam šta sam kao premijer na vladi usvojio 2015, i dok ga vlada ne ukine ili ne promeni – a ova vlada to nije učinila – to važi“.

Plenković je potvrdio izjavu Milanovića da su znali za ovaj zahtev dodajući da će „Ministarstvo pravosuđa i uprave Hrvatske proučiti dokumentaciju, kako bi videli postoje li prepreke da se to prosledi Hrvatskom državnom tužilaštvu, koji će to proučiti“.

Predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić, ukazuje da ako se radi o operacijama „Bljesak“ i „Oluja“, ne postoji nijedan pravni osnov da Tužilaštvo BiH pokrene takve postupke.

„Jer, i ako postoji takvo krivično delo, ono nije počinjeno ni na teritoriji BiH niti nad državljanima BiH. Za takvo nešto može biti samo i isključivo nadležno Tužilaštvo Republike Hrvatske“.

Komšić, međutim, navodi da, ako je u postupcima reč o operacijama „Maestral“ i „Južni potez“, koje su izvođene na teritoriji BiH, postoji osnov za procesuiranje.

„Ako je reč o ove dve operacije Tužilaštvo BiH ne samo da ima pravo na pokretanje takvih postupaka nego ima obavezu da procesuira sva krivična dela počinjena u tim operacijama“, ističe Komšić.

Delegat u Domu naroda PSBiH Zlatko Miletić kazao je da ne vidi razlog da se političari posebno uzbuđuju zbog toga.

“Tužiteljstvo BiH, smatram, nije ni nadležno za taj predmet s obzirom na to da se ta akcija izvodila na području Hrvatske. Tužiteljstvo BiH, ukoliko je došlo do saznanja da su i tom prilikom počinjena krivična dela kad su u pitanju ratni zločini, ono ima pravo, s aspekta međunarodne krivične pravne pomoći, taj predmet ili deo tih predmeta dostaviti Tužilaštvu Hrvatske, a ono će u na kraju doneti odluku”, kazao je Miletić.

Naveo je da je osnovni problem ove zemlje kriminal, a ne nacionalizam.

Da su državne institucije i Tužilaštvo radili svoj posao, kaže, oni bi do sada davno bili u zatvoru i „ne bismo slušali zveckanje oružjem i njihove pretnje ratom, već bi bili tamo gde im je mesto“.

Dodao je da su tužioci BiH bolje plaćeni od državnih parlamentaraca.

Na spisku Tužilaštva BiH je 14 hrvatskih zapovednika protiv koji je još pre 15 godina u Banjaluci donet izveštaj koji je u vezi sa onim zbog čega ih Tužilaštvo BiH sada tereti.

Pretpostavlja se da su učestvovali u izdavanju naredbi za „neselektivno granatiranje i artiljerijsko delovanje sa područja pod kontrolom Hrvatske vojske po civilnim ciljevima i nebranjenim mestima Bosanske Gradiške i Bosanske Dubice te da je ubijeno više civila“.

Jedna od osoba koje BiH tereti za ratne zločine je i savetnik predsednika Hrvatske Marijan Mareković, koji kaže da je sve saznao iz medija i da mu nije jasno zašto bi ga teretili, dodavši da je sama operacija izvedena čisto, profesionalno i vojnički.

Na popisu državnih tužitelja su još i generali Pavao Miljavac, Mladen Markač, Davor Domazet Lošo, Luka Džanko te trojica umrlih generala Petar Stipetić, Imra Agotić i Ivan Basarac, preneli su hrvatski mediji.

Admiral Hrvatske vojske (HV) Davor Domazet Lošo smatra da je reč o „političkom potezu koji je pokrenut u Banjaluci i Beogradu, a završen u Sarajevu“, prenosi Radio Slobodna Evropa.

General Džanko ističe da je teško ovo komentarisati.

„Kao kada sve date susedu, pomognete, a on vas sada tuži. Mi nismo ni korak bili u BiH, a trpeli smo jaku vatru topova iz BiH i na kraju vas tuže umesto da vas slave i hvale što ste pomogli“, dodao je.

Izrazio je očekivanje da će ih Plenković i Milanović zaštititi „jer smo očistili naš prostor bez mrlje, napadnuti smo iz susedne države i šta sad? Nakon 27 godina suđenje za ono što smo pošteno obavili?“, kaže Džanko.

„Prioritet zločini počinjeni na teritoriji BiH“

Udruženje „Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa“ oglasilo se povodom zahteva Tužilaštva BiH prema hrvatskom pravosuđu navodeći da dok se Tužilaštvo BiH bavi pitanjima koja se tiču druge države, u BiH stotine ratnih zločina i dalje nije procesuirano.

Ističu da bi prioritet u BiH trebalo da budu predmeti ratnih zločina koji su počinjeni na teritoriji BiH, a ne ratni zločini počinjeni na teritoriji druge države.

„Pozivamo Tužilaštvo BiH da energiju usmeri na predmete koji su označeni oznakom A Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, a koji su po usvojenoj Strategiji za rad na predmetima ratnih zločina prioritet u radu Tužilaštva BiH“, zaključuje se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari