Bajrović: Uključivanje Republike Srpske na strani Rusije značio bi njen kraj u ovom obliku 1Foto: N1

BiH je imala sreću da je 2018. na izborima dobila Predsjedništvo BiH koje je većinski pro-europski i pro-američki nastrojeno. Među tri člana predsjedništva, Milorad Dodik je usamljen u svojoj podršci Putinu i njegovoj agresiji na Ukrajinu, iako vrlo uvijeno i pod prividom neutralnosti, ocenjuje u razgovoru za Danas Reuf Bajrović, potpredsednik američko-evropske alijanse.

Dodaje da je Putin „očito procijenio da je Dodikova neutralnost ustvari njegova podrška invaziji na Ukrajinu, što je vjerovatno tačna procjena“. Isto se može, kaže, pretpostaviti i za njegov odnos prema Srbiji, jer kako je moguće da Srbija glasa onako kako je glasala u UN i da nema javno negativne reakcije iz Moskve.

*Brojna su upozorenja koja sugerišu da ruski predsednik Vladimir Putin, preko svojih marioneta, destabilizuje region. Evropski parlament je usvojio rezoluciju koja osuđuje napore Rusije da “iskoristi etničke tenzije u cilju rasplamsavanja sukoba na Balkanu“ što bi, navode, moglo dovesti do destabilizacije celog regiona. Da li nedavna brza reakcija EU i slanje dodatnih snaga Eufora u BiH ali i aviona koji patroliraju bh.nebom govore da je bezbednosna situacija krajnje ozbiljna? Smatrate li da broj trupa u BiH treba dodatno pojačati?

-Situacija je bila izuzetno ozbiljna i dosta prije nego je Putin napao Ukrajinu. Mislim da je bilo samo pitanje hoće li do neke vrste sukoba doći prvo na Balkanu ili u Ukrajini. Imam utisak da su se glave donekle ohladile na Balkanu jer je odgovor Zapada na agresiju u Ukrajini puno konkretniji i ujedinjeniji nego se očekivalo.

Putinovi igrači na Zapadnom Balkanu znaju da ne bi mogli izdržati onu vrstu pritiska koju može resursima izuzetno bogata Rusija. Tom utisku je svakako doprinijelo i dosta agresivno korištenje NATO avijacije u BiH u vidu preleta preko zračnog prostora, a naročito na području oko Banjaluke i Laktaša.

To je direktna poruka Dodiku i njegovim poslušnicima.

Iako dio analitičara i učesnika u javnom životu smatra da je kod nas stanje gore nego prije, moje mišljenje je da osnaživanje misije EUFOR-a i najava novih aktivnosti sa Oružanim snagama BiH značajno umanjuje šanse da se prelije kriza iz Ukrajine na naš region.

Mislim da je Dodiku, kao i Aleksandru Vučiću, jasno da bi bilo kakvo otvaranje “drugog fronta” ovdje bilo čisto samoubistvo i primarno bi oštetilo srpski narod u regionu.

*Milorad Dodik, koji važi za “ruskog čoveka” u BiH, sada otvoreno zagovara ubrzanje EU integracija BiH. Imao je i niz susreta sa zapadnim zvaničnicima. Šta se dogodilo preko noći?

-Zvanični Kremlj je očekivao od Milorada Dodika da izazove krizu koju je najavljivao da će izazvati. Telefonski razgovor sa Sergejom Lavrovom o kojem su medije obavijestili iz MVP Rusije je dio pritiska na Dodika da ispuni to obećanje.

Međutim, Republika Srpska je toliko slaba kao politički i ekonomski subjekt da bi bilo kakvo uključivanje na strani Rusije vjerovatno značio njen kraj u ovom obliku. To je naročito slučaj sada kada više nema ni teoretske šanse da dođe pojačanje i podrška iz Rusije.

Prelet preko zračnog prostora zemalja NATO članica je sada nemoguća misija za ruske zrakoplovne snage.

Zato Dodik pokušava da traži izlaz iz situacije u koju se doveo pod ruskom palicom.

Ako Putin uspije da brzo i uspješno okupira cijelu Ukrajinu onda se Dodiku možda može vratiti hrabrost koju sada nema. Međutim, svakim danom su izgledi za to sve manji.

*Da li će rat u Ukrajini konačno naterati EU i NATO da ubrzaju procedure integracije država Zapadnog Balkana, u prvom redu BiH?

Mislim da će natjerati EU da uvidi kako će bez jasne strategije vojnog odvraćanja stanje na Balkanu biti samo gore. Integracija u EU je sasvim druga priča.

Zemlje sa muslimanskom većinom vjerovatno i dalje nemaju otvorena vrata za članstvo, ali ako rat nastavi da bjesni na istoku kontinenta onda je moguće da se i u tom smislu stavovi promijene.

Predsjednik Makron je prije tri godine jasno rekao da je glavna prijetnja EU ono što on naziva “islamizam” i da je Moskva partner u borbi protiv te prijetnje, a BiH je zvao “tempiranom bombom”. Zato bi prijetnja po EU od strane Putina trebalo da bude još veća da bi došlo do toga da jedna Francuska pristane na to da primi BiH, Kosovo i Albaniju u članstvo.

NATO je sasvim druga priča zbog snage SAD-a u toj organizaciji. BiH je na zadnjoj stepenici ka članstvu i postoji šansa da se to zaista desi u mandatu koji će imati nova vlast nakon izbora ove godine. Kosovo ima problem četiri zemlje EU koje ga ne priznaju i dok se to ne riješi mislim da nema ništa od članstva u NATO paktu koji prima zemlje sa čvrsto priznatim granicama.

Eventualni prijem Kosova u NATO srpske vlasti tumače kao pretnju oružanim sukobom. Beograd kaže da podržava teritorijalni integritet Ukrajine ali istovremeno podržavaju i Putina i njegovo otimanje teritorija druge države. Na ulicama Beograda organizuju se skupovi podrške Rusiji. Da li se, po vašem mišljenju, Srbija konačno opredelila za jednu stolicu – istočnu, rusku?

Srbija je nestankom SFR Jugoslavije doživjela ogroman nasrtaj obavještajnih agencija Rusije u svim sferama života. SPC i mediji su glavni instrumenti Moskve u širenju uticaja. Ta pro-ruska mašinerija je odavno nezavisna od toga ko je na vlasti u Beogradu.

Mislim da su i Tadić i Vučić morali s tim da računaju i da je sukob sa tom mrežom potencijalno put u smrt. To se desilo Đinđiću koji je bio nesumnjivo zainteresovan za dubinsku europeizaciju Srbije.

Tako da je opredijeljenje za jednu stolicu došlo raspadom SFRJ i cijeli region je ustvari taoc onoga što Moskva nameće Beogradu kao strateški cilj: permanentna nestabilnost i održavanje tenzija.

*U više aspekata rat u Ukrajini podseća na rat u BiH i opsadu Sarajeva. Kakav je vaš utisak?

Ima sličnosti, Ukrajina je žrtva agresije i treba je podržati iz niza razloga. Ali smatram da ima više razlika nego sličnosti. BiH je napadnuta od svih komšija, sa istoka i sa zapada, i uveden joj je embargo na naoružanje. Zapad je pune tri i po godine čekao da BiH šapatom padne.

Odbrana BiH je čudo koje izgleda još nevjerovatnije kada se uporedi sa ogromnom podrškom koju Ukrajina dobija od Zapada. Rat u BiH bi bio završen za manje od godinu dana da je BiH dobila 10 odsto oružja koje Ukrajina prima od Zapada.

Uz to, JNA je bila ukopana oko svih većih gradova u BiH kao i u samim gradovima još prije početka zvaničnog rata. Dakle, ne reba biti pretjerivati u povlačenju paralela.

*Ukrajinci se herojski brane. Takođe se predviđa da će Putin “ići do kraja” pošto mu prvobitni plan nije uspeo. Kako vidite razvoj situacije?

Ruska vojska je očito puno manje spremna na ozbiljan rat nego što je izgledalo. Želja da se gine za ekspanzionističke ciljeve Moskve je manja nego što je želja Ukrajine da brani goli život i opstanak države.

Putin će ovaj rat možda dobiti samo ako bude spreman da koristi taktiku koju je koristio Hitler u napadu na SSSR a to je masovno protjerivanje i ubijanje nepodobnog stanovništva iz svih osvojenih područja.

Genocidna operacija u zemlji koja ima desetak puta više teritorija i stanovnika nego BiH uoči rata bi mogla dovesti do ekonomskog sloma Rusije kakav nije viđen ni osamdesetih, ali mislim da je Putin spreman da proba i tako nešto.

Mislim da će Ukrajina na kraju izaći kao pobjednik jer dobija značajne količine modernog oružja i potpuno kontroliše narativ rata u svim zapadnim medijima.

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari