AFoto: Beta//Dimitrije Goll

Napad Hamasa na Izrael (7. oktobra) izazvao je bojazan kako u regionu Bliskog istoka tako i u Evropi od eventualnih terorističkih napada.

Nedavno je Slovenija uvela privremene kontrole na granici sa Hrvatskom i Mađarskom zbog većeg rizika od terorizma, dok su Austrija i Bosna i Hercegovina podigle nivo bezbednosti unutar svojih država.

Srbija se i dalje ne oglašava o mogućnosti podizanja nivoa sigurnosti na granicama kao ni unutar države.

Do objavljivanja ovog teksta Ministarstvo odbrane nije odgovorilo na Danasova pitanja u vezi sa eventualnim uvođenjem mera bezbednosti kako spolja tako i unutar naše zemlje.

Podizanje nivoa sigurnosti normalno u ovakvim situacijama

Boro Banjac, bivši načelnik Uprave za borbu protiv organizovanog kriminala (UBPOK), kaže za Danas da svaka država, kada su ovakve situacije u pitanju, mora da podigne nivo bezbednosti.

„U svakom slučaju smo mi pogodna teritorija za terorističke napade ali mislim da je država Srbija već preduzela mere zaštite svojih državnih interesa i pojačala bezbednost na granici“.

Zoran Dragišić, profesor Fakulteta bezbednosti, takođe ističe za Danas da očekuje da su službe naše države svakako podige svoj nivo aktivnosti od momenta napada u Banjskoj. On dodaje da su službe naše države u ustalno povećanom nivou aktivnosti.

„Nikakve kontretne akcije nisu preduzimane u smislu zaštite granica jer Srbija inače vrši graničnu kontrolu. Mi nismo u Šengenu kao zapadnoevropske zemlje. U tom smislu naša granična policija i carinske službe su pojačale intezitet svog delovanja i pojačale kontrole, što je sasvim normalno kada se ovakve stvari dešavaju“, kaže Dragišić za Danas.

Naš sagovornik ističe da pojačavanje kontrole pre svega ima za cilj da se spreči kretanje pripadnika terorističkih organizacija i da se spreči eventualno prenos naoružanja i eksplozivnih naprava koje mogu služiti za izvršenje takvih napada.

„Ove meru koje se sada preduzimaju širom Evrope i ono što se radi u Srbiji nije tako vidljivo iz razloga, ponavljam, mi nismo članica šengenskog sporazuma. To su stvari koje su normalne i očekuje se da ih države urade kada se svet suočava sa ovakvim problemom“, ističe Dragišić.

Muslimani u Srbiji autohtono stanovništvo, ne očekujem međuverske tenzije

Dragišić kaže za naš list da ne očekuje da se dogode teroristički napada velikih razmera, jer, kako kaže, kod nas ih nikad nije ni bilo, izdvajajući „prednost“ koju Srbija ima.

„Muslimani u Srbiji dobro su uklopljeni u srpsko društvo. Ima mnogo razloga zašto je to tako. Jedan od razloga je zato što su naši muslimani autohtono stanovništvo, nisu niotkuda došli. Vekovima žive na ovom prostoru. Oni govore isti jezik, pripadaju istoj kulturi“, napominje Dragišić.

Nažalost, nastavlja naš sagovornik, među njima je bilo onih ljudi koji su odlazili na ratišta u Iraku, Siriji i tako dalje ali u odnosu na ukupan muslimana koji žive u Srbiji to nije bio veliki broj.

„Dakle, srpski muslimani nisu se u nekoj velikoj meri radikalizovali. Ono što je važno, naši muslimani su deo političkog živorta Srbije. aktivno učestvuju u njemu. One opštine gde muslimani čine većinsko stanovništvo, lokalna vlast pripada njima“, kaže, dodajući da u tom smislu, on ne očekuje da dođe do većih međuverskih tenzija u Srbiji.

Danasov sagovornik kaže da jedino što može biti problem jeste to da terorističke organizacije koje deluju prema muslimanima eventualno uspeju da vrbuju neke mlađe ljude kako bi im se priključili.

„Onda to predstavlja bezbedonosni problem. Ali ne očekujem da bi se Srbija bez Kosova mogla zapaliti“, kaže.

Sukob može da se prelije na KiM i BiH

Dragišić izražava određenu vrstu straha od eventualnog prelivanja sukoba Hamasa i Izraela na region Kosova i BiH.

Svoj strah Dragišić objašnjava time da oni koji podržavaju Hamas, „a tu pre svega mislim da Rusku Federaciju“, imaju interes da se izazovu sukobu širom sveta kako bi se skrenula pažnja sa onoga što se dešava u Ukrajini.

„Videli smo ono što se desilo u Africi. Ovo što se desilo na Bliskom istoku ima isti potpis. Pokušavali su u više navrata da izazovu sukobe na KiM ali eto, nisu uspeli.. Jako se bojim da bi preko svojih agentura mogli da podignu sukob u BiH. To je ono što predstavlja opasnost. U samoj Srbiji da izazovu sukob na prostoru Sandžaka, recimo, mislim da nemaju kapacitet i da Srbija to drži pod kontrolom“, zaključuje Dragišić.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari