EU poziva političke aktere u Crnoj Gori da se uzdrže od delovanja koje može da produbi krizu 1Foto: OLIVIER HOSLET/EPA

Evropska unija je danas izrazila zabrinutost zbog odluke Skupštine Crne Gore da zakonom po hitnom postupku „faktički izmeni ovlašćenja predsednika Republike“.

EU je ukazala da „svi politički činioci treba da se uzdrže od delovanja koje može dalje da produbi institucionalnu krizu i potkopa demokratske institucije Crne Gore“, saopštila je Evropska služba za spoljne poslove (EEAS).

„Svi zakonski akti treba da budu u skladu sa Ustavom“, navodi se u saopštenju.

EU poziva sve aktere da, radi okončanja sadašnjeg zastoja, kao prioritet stave izgradnju konseznusa i hitno imenuju sudije Ustavnog suda na sledećem glasanju u Parlamentu 22. novembra.

„Puna funksionalnost Suda je presudna da se osigura legitimitet demokratskih izbora“, navodi se u saopštenju.

EU ukazuje da je pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji strateški izbor ogromne većine crnogorskih građana i javno izražen cilj velike većine crnogorskih političkih činilaca.

„Crna Gora prednjači među zemljama kandidatima za EU, a nastavak napretka u pristupanju EU zahteva od svih političkih činilaca da podržavaju funkcionalnost demokratskih institucija zemlje i jačaju vladavinu prava“, navodi se u saopštenju.

Skupština Crne Gore je izmenia Zakon o predsedniku Republike tako što je predviđeno da će se, ako šef države ne predloži mandatara za sastav vlade, mandatarom smatrati kandidat koji ima podršku većine poslanika.

Izmene Zakona je usvojila nova-stara parlamentarna većina, sačinjena od predstavnika stranaka koje se smatraju pobednicima izbora 2020. godine. Cilj tee izmene je da omogući lideru Demosa Miodragu Lekiću da predvodi novu vladu. Predsednik Crne Gore Milo Đukanović prethodno je odbio da Lekiću poveri mandat za sastavljanje vlade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari