Foto: EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGELMinistar odbrane Hrvatske Ivan Anušić potpisao je danas u Berlinu ugovore za isporuku 44 nemačka tenka Leopard 2A8 i dodatne opreme vredne oko 1,5 milijardi evra, saopštilo je ministarstvo odbrane.
Potvrda narudžbe potpisana je u prisustvu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića i nemačkog kancelara Friedricha Merza.
„Nakon više od 15 godina zanemarivanja, vlada i Ministarstvo odbrane od 2016. ulažu u opremanje i jačanje sposobnosti Hrvatske vojske kako bismo u ovim izazovnim geopolitičkim okolnostima imali opremljenu i učinkovitu vojsku koja je temelj sigurnosti naše nacije“, rekao je Anušić.
Ukupna vrednost tenkova s dodatnom opremom iznosi oko 1,5 milijardi evra, a očekivana isporuka je od 2028. do 2030. godine.
Oko 1,14 milijardi je obezbeđeno instrumentom Evropske unije SAFE, a preostali iznos će se obezbediti državnim budžetom.
Plenković je rekao da je Hrvatska odlučila da iskoristi finansijski instrument SAFE.
„Hrvatska postupno napušta istočnu vojnu tehnologiju i prelazimo na zapadnu, a partnerstvo s Nemačkom, kroz ovaj i druge primere, jedan je od načina našeg kontinuiranog jačanja saradnje u domeni odbrane“,rekao je premijer, prenelo je ministarsto u saopštenju.
Tenkove najnovije generacije Leopard 2 proizvode kompanije Kraus-Mafei Vegman i Rajnmetal.
Kako se navodi u saopštenju ministarstava, do kraja 2026. biće potpisani i ugovori o nabavci protivdronske zaštite i 420 teških terenskih kamiona Tatra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


